fb pixel Podraz: Nesmrtelný praotec všech chytrých heist filmů – G.cz
Vyhledávání

Podraz: Nesmrtelný praotec všech chytrých heist filmů

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Kdo by nemiloval legendární film Podraz, jehož hlavní zbraní je jednak skvělý scénář, sebejistá režisérská vize a hlavně dvě legendy své doby Robert Redford a Paul Newman. Řada filmových fandů ráda tvrdí, že by tenhle con artist/heist movie dodnes strčil do kapsy klasiky, jako jsou Dannyho parťáci nebo Loupež po italsku...

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 22.3.2023, 01:49

Allstar tým Hollywoodu

Scenárista David S. Ward, který později napsal třeba Samotáře v Seattlu, na svém prvním velkém scénáři vážně dřel. Věděl, že chce napsat elegantní film o podvodnících zasazený do Chicaga během hospodářské krize, ale přes dramatičnost děje a depresivní setting chce, aby jeho příběh byl zábavný a odlehčený. Takže několik měsíců poctivě sbíral ty nejchytřejší a nejzábavnější zlodějské triky, o kterých se doslechl.

Pro roli drobného podvodníčka Johnnyho Hookera si vždycky představoval hvězdu tehdejšího Hollywoodu Roberta Redforda. Redfordovi se příběh elegantního heist filmu líbil, ale věděl, že jenom chytrý scénář stačit nebude, takže společně se svým agentem dali do kupy zpátky legendární trio, které pár let předtím udělalo z westernu Butch Cassidy a Sundance Kid nesmrtelnou klasiku. Tím triem myslíme pochopitelně Redforda, jeho hereckého parťáka Paula Newmana a v neposlední řadě režiséra George Roye Hilla.

Vypadáš staře, ale skvěle

Právě Hill dal filmu Podraz, v originále The Sting, jeho nezaměnitelný vzhled a zvuk. Chtěl odlehčenou verzi třicátkových gangster filmů, proto můžete na Podrazu obdivovat jeho stylově klasickou práci s kamerou, stylizované přechody mezi scénami a hlavně ručně ilustrované statické karty, které oddělují jednotlivé kapitoly filmu.

The Sting je jeden z těch filmů, které když jenom zaslechnete, přesně víte, co to v televizi běží. To hlavně díky soundtracku, který vzal to nejlepší z populárního klavíristy Scotta Joplina a kolem toho vytvořil celý hudební doprovod.

Zkrátka, celý snímek naprosto dýchá hravou a láskyplnou nostalgií po tom nejlepším z popkultury let minulých. Podobně jako my dneska vzpomínáme na osmdesátky (Stranger Things) a osmdesátkoví autoři vzpomínali na padesátky (Indiana Jones, Zpátky do minulosti), sedmdesátkoví autoři vzpomínali na třicátá a čtyřicátá léta.

Jakmile byl film dán dohromady, producenti v Universal Pictures věděli, že mají v rukou něco speciálního. Proto střelili Podraz do kin na Vánoce 1973 a lidé na film chodili i několikrát v řadě, aby si byli jisti, že jim tentokrát neuteče ani jeden jemný náznak věcí příštích.

Film pak vyhrál sedm Oscarů, mimo jiné za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší scénář. A taková zajímavost, za nejlepší kostýmy. Což byla zásluha designérky Edith Head, která byla za svůj život nominována na Oscara pětatřicetkrát a stala se nesmrtelnou díky filmu Úžasňákovi, protože byla jasnou předlohou pro postavu Edny Módní.

Prostě, pokud jste neviděli Podraz, tak koukejte. A pokud jste ho viděli, tak se dívejte taky. Víte, The Sting nebyl první heist movie, původní Dannyho parťáci se Sinatrou v hlavní roli vyšli třináct let před ním, ale byl to první heist movie, který dokázal, že se tenhle žánr dá dělat chytře a elegantně. A o to se všichni snaží doteď. Tak se skočte podívat do naší galerie na další povedené heist filmy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články