Zemřel agent CIA Mendez, který inspiroval Argo: 15 faktů o neuvěřitelném filmu a jeho ještě neuvěřitelnější předloze

O víkendu ve věku 78 let zemřel bývalý agent CIA Tony Mendez, kterému se v 70. letech podařilo něco neskutečného; dokázal zinscenovat falešné natáčení v Teheránu během revoluce, přemístit 6 amerických diplomatů do bezpečí kanadské ambasády, a tak jim zachránit život. Snímek Bena Afflecka, který se neskutečným příběhem inspiroval, získal Oscara za nejlepší film. Tady je 15 zajímavostí, co byste o něm měli vědět.

Oscarová rarita

Když Ben Affleck v roce 2007 režisérsky debutoval thrillerem Gone, Baby, Gone, definitivně se potvdilo, že je výrazně lepším filmařem než hercem. U snímku Argo je to ale vlastně jedno; ten příběh, který film inspiroval, je sám o sobě tak neuvěřitelný, že se na stříbrné plátno převádí prakticky sám.

To říkáme samozřejmě trochu v nadsázce, Affleck si s počinem dost vyhrál a ačkoliv sám nebyl nominován na Oscara, výsledek jeho práce se podle Americké filmové akademie stál nejlepším filmem roku. Je ale třeba uznat, že když agent CIA vymyslí plán na záchranu amerických diplomatů z revolucí zmítaného Teheránu, který spočívá v tom, že celý tým lidí do země přijede předstírat natáčení neexistujícího filmu, zní to jako kvalitní scenáristický materiál.

Původní autor brilantně špatného nápadu Tony Mendez o víkendu ve věku 78 let zemřel, a proto jsme dali dohromady všechny zajímavosti, které víme nejen o jeho životě a riskantní misi, ale právě i o zmíněném oscarovém filmu. A vy byste rozhodně měli taky...

A tady si přečtěte o premiéře tohoto týdne, bizarním historickém dramatu Favoritka.


Komentáře

Doporučeno pro vás