13 důvodů, proč může být Ben Affleck nejlepším Batmanem – G.cz
Vyhledávání

13 důvodů, proč může být Ben Affleck nejlepším Batmanem

Když se prosáklo, že v duelu dvou nejslavnějších postav z dílny DC Comics - Batman vs. Superman: Dawn of Justice, který se začne natáčet příští rok, bude hrát netopýřího muže Ben Affleck, vzedmula se na internetech celkem velká vlna nevole.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 28.5.2014, 20:00

Většina nenávistných slov však vzešla z klávesnice tzv. „fanoušků filmových adaptací komiksů" a zde je nutno podotknout, že tito lidé vědí o komiksech jako takových velký kulový. Kultem této masochistické subkultury jsou samozřejmě „Batmani" od Christophera Nolana s Christianem Balem v hlavní roli, protože jsou tak „temní", „naturalističtí", „morálně nekorektní" a ještě v prvním z nich hraje svou životní roli nebožtík Heath Ledger, který je psychopatický jak v komiksovém podání Alana Moora a Franka Millera dohromady. Nicméně jména Miller nebo Moore lítají vzduchem s kadencí xenofobních výroků Tomia Okamury, takže je jednoduše zachytí i groupie Baleho, které cuká v rozkroku z jeho hlasu stylizovaného do toho chlapíka, co namlouvá všechny filmové trailery a zjevně už od tří let kouřil, takže mu rakovina hrtanu vyrobila v krku subwoofer.

Jednoduše každý batmanský film v rámci moderní kinematografie, počínaje Timem Burtonem (Batman, Batman se vrací), má svojí vizi a estetiku. Burton balancuje na hranici realismu a kulisářství jak z nejlevnějších českých pohádek, jeho Joker (Jack Nicholson) je spíše než psychopat pouze žoviální magor a Batman (Michael Keaton) zase apolitický správňák.

Oproti tomu Joel Schumacher nechá vymáchat jak Vala Kilmera (Batman navždy), tak George Clooneyho (Batman a Robin), samozřejmě společně s Jimem Carreym, Umou Thurman, Tommy Lee Jonesem a božským Arniem v neonové břečce, která by možná vizuálně fungovala, nebýt scénářů, které psal Rain Man.

Nolanova trilogie nebyla špatná (až na ten třetí kus), ale horlivostí po „racionalizaci" světa superhrdinů vytvořila spoustu nekomisového odpadu v podobě Batmobilu s designem Panduru, rachitické Catwoman v čelence s ouškama a Batmanem, který si půlku času líže bebíčka. Christian Bale je možná trochu idiot, ale dost kvalitní a charismatický herec na to, aby si s rolí se ctí poradil.

Proč ale Ben Affleck teď dostává takovou sodu? Je to kvůli zpackanému zpracování Daredevila? Nebo jednoduše přehled „fanoušků filmových adaptací komiksů" končí u Pearl Harboru a Armageddonu? Zde předkládáme 13 důvodů, ať již objektivních či subjektivních, proč je klidně možné, že Ben Affleck bude nejlepším filmovým Batmanem historie.

batman_oficial logo Oficiální logo filmu. http://en.wikipedia.org  

1.

Ben Affleck začínal ve filmech Kevina Smithe jako například Flákači (Mallrats) nebo Hledá se Amy (Chasing Amy), které jsou protkané komiksovou tématikou. Affleck dokonce v druhém zmíněném hraje autora komiksů a první část filmu se odehrává na Comic-Conu.

ben1 Affleck v Chasing Amy. Miramax Pictures  

2.

Ben Affleck se díky dlouholetému přátelství právě se Smithem (který jakožto komiksovým fanatik financoval svůj debut Mladí muži za pultem (Clerks) právě z prodeje své obrovské sbírky) stal předlohou Daredevila v sérii Guardian Devil, kterou pro Marvel napsal Smith a ilustroval klasik ve svém oboru Joe Quesada. Affleck stejně tak přispěl předmluvou v souhrnné edici.

guardiandevil Daredevil - Guardian Devil. www.atomicthinktank.com / Marvel Comics  

3.

Ben Affleck vypadá mladistvě (i když ty vlasy asi již nebudou tak úplně jeho), ale zároveň mu bude v době natáčení 43 let, což je ideální kombinace pro roli jak Batmana, tak hlavně Bruce Waynea. K tomu je vcelku hezoun a má vhodnou postavu i výšku (189 cm).

ben afflec_awards www.mydaily.co.uk / Golden Globe Awards  

4.

Ben Affleck se v očích nevzdělaných diváků na rozdíl od Leonarda DiCapria (pravděpodobně kvůli tomu jak moc otekl) nevymanil z kategorie super-pozitivní krasavec. Dobrý Will Hunting byl zapomenut a jeho výkony zvláště ve filmech, které si sám režíroval, jsou stále kdesi za oparem Pearl Harboru a Armageddonu.

ben_armaggedon Ben Affleck a Liv Tyler. Buena Vista Pictures  

5.

Film bude režírovat Zack Snyder, jenž má na svědomí dvě z nejlepších a nejvěrnějších adaptací komiksů - Millerovo 300 a Mooreovo Watchmen. Krom toho smysl pro syrovou, noir estetiku ukázal již ve své prvotině – parádním remaku Úsvitu mrtvých. I v rozpačitě přijatém Muži z oceli je vidět Snyderova obrovská znalost komiksového média (na rozdíl od Burtona, Schumachera i Nolana) a snaha nedělat jen stupidní, efekty nabité blockbustery ve stylu většiny z filmů ze série Avengers.

watchmen2 www.watchmanmovie.com / Paramount Pictures  

6.

Ben Affleck se nakonec ukázal být velkým univerzálem -  jako herec, režisér, scénárista, producent i autor předloh, a ač si párkrát vylámal zuby, v posledních letech většinou platilo, že když se do něčeho pustil, tak to dopadlo více než dobře.

Affleck-Directing http://lgghanem.com  

7.

Většina mužů mu závidí, že je pohledný, chytrý, talentovaný a pravidelně spal s Gwyneth Paltrow (za mlada) a hlavně Jennifer Lopez.

IFWT_Jennifer-Lopez3 Jennifer Lopez. www.inflexwetrust.com  

8.

Většinu žen traumatizuje, že se s nimi nezapletl a na rozdíl od Christiana Baleho nenatočil Mechanika ani Fightera, takže nemají u čeho setřepat, že vlastně není o co stát.

machinist Christian Bale v the Machinist. www.dose.ca / Paramount Vantage The+Fighter CROP Christian Bale v The Fighter. http://www.thefightermovie.com / The Weinstein Company  

9.

Scenárista Chris Terrio, který píše novinku s Batmanem a Supermanem, spolupracoval s Affleckem na oscarové senzaci Argo.

argo-poster-header3 http://argothemovie.warnerbros.com / Warner Bros.  

10.

Affleckovo prostřední jméno je „Géza".

geza Géza Gerendáš. Archiv Muzea Blansko  

11.

Snyder slibuje, že si film si za inspiraci bude brát podle mnohých nejlepší Batman komiks na světě – Millerovo The Dark Knight Returns, tudíž se můžeme těšit na legendární závěrečnou bitku, kterou režisér, jak je jeho zvykem, jistě odrecituje bez chybičky.

darkknight The Dark Knight Returns. www.dccomics.com / DC Comics  

12.

Jako sluha Alfred Pennyworth bude Affleckovi sekundovat Jeremy Irons.

jeremyirons Jeremy Irons. www.jeremyirons.net  

13.

Charakterizace dle komiksu The Dark Knight Returns pravděpodobně přinese nejnasranějšího a nejpošahanějšího Bruce Waynea/Batmana vůbec, takže Affleck bude mít i prostor hrát, ne jen skákat, poflakovat se doma v netopýří jeskyni a prát si kamaše.

daredevilfilm Ben Affleck v Daredevil. whatculture.com/20th Century Fox
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články