fb pixel
Vyhledávání

Epidemiolog Roman Prymula nabádá veřejnost k racionalitě. Nakažených ale bude přibývat, přiznává

Zdroj: Profimedia.cz

Česko aktuálně řeší jedno – koronavirus. Stejně jako valná většina světa. Nový typ zákeřného koronaviru se rozšířil napříč světem a zatím se ho nedaří dostat pod kontrolu. I když se zdá, že v Číně, kde to celé začalo, už to nejhorší mají za sebou. Také se dnes v médiích začalo komunikovat, že stoupají i počty těch, kteří se uzdravili. Doufejme, že ke stejné situaci dojde brzy již i v jiných částech planety, Česko nevyjímaje.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 13.3.2020, 13:44

Epidemilogové říkají "jinak to nejde"

Vláda ve čtvrtek 12. 3. vyhlásila nouzový stav a Česko se zpomalilo. Restrikce se každým dnem zostřují, republika se uzavírá, omezuje se pohyb občanů. Nejen většina politiků, ale také epidemilogové celého světa se shodují, že jinak to v současnosti nejde. Stejného názoru je i profesor Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví a především špičkový epidemiolog. Právě on v rozhovoru pro extra.cz na otázku, jaká opatření můžou ještě následovat, odpověděl: „Na základě predikcí v jiných zemích tak my máme o trošku výhodnější pozici, že můžeme vidět, co se děje v těch zemích, kde se nic podobného při nástupu nákazy nedělalo. A ten model je Itálie, Španělsko, ale i Německo. Podle toho se dá predikovat úspěšnost toho opatření. V tuto chvíli my jsme udělali celkem restriktivní model, který se může projevit až někdy další středu – té inkubační doby, tedy těch šesti dnech – a potom budeme zvažovat finální úpravu opatření, která už tolik restriktivní být nemohou.“

Nepanikařme

Premiér Andrej Babiš opakovaně vyzýval společnost, aby nepanikařila a nedrancovala obchody. Zopakoval to i po dnešním jednání vlády. Zásobování prý není ohroženo a lidi by se tak měli hlavně chovat zodpovědně. Profesor Prymula jeho slova v zásadě potvrzuje. „Když se podíváme na italský model a model, který zafungoval v Číně, je, že funguje jen omezené spektrum obchodů. Dominantně se prodávají jen potraviny, léky a dejme tomu drogerie. A lidé tam chodí jen na nezbytně dlouhou dobu a jsou opatřeni rouškou a podobně. To je model, který je jediný možný. Zásobování tady bude, jak říkal pan premiér, a to i v případě, že karanténa bude nejstriktnější. To znamená, není v tuto chvíli na místě nějaká panika, aby lidi skupovali trvanlivé zboží a podobně. Infrastruktura bude zachována.“ Zároveň uklidňuje, že není cíl zákazníkům ani v případě zpřísnění karantény například stopovat dobu nákupů. Všichni si jsou vědomí, že nejde zlikvidovat celou ekonomiku. „Postavme se k tomu s nějakou racionalitou. V Česku se někdy řada věcí přehání. My nemůžeme udělat zcela optimální v uvozovkách epidemiologická opatření, že bychom zavřeli všechno nebo že bychom zavřeli městskou hromadnou dopravu, protože je nutné, aby ekonomický chod fungoval. Za to zaplatíme nějakými případy, které vzniknou, a kterým bychom mohli zabránit, ale tak to je a je jasné, že ekonomika musí se současným nařízením nějak spolupracovat, protože v opačném případě bychom ji zcela utavili."

Počet nakažených bohužel poroste

Chtěli bychom napsat něco jiného, ale bohužel smutnou pravdou zůstává, že počty nakažených v Česku ještě zdaleka nejsou konečné. Teprve následující dny ukážou, jak účinná zavedená opatření skutečně jsou. Aktuálně příliš optimistický není ani Roman Prymula. V rozhovoru pro extra.cz také řekl, že po víkendu lze očekávat 200 – 400 nakažených. Česká republika aktuálně nemá nikoho, kdo by koronaviru podlehl a profesor Prymula se nechce pouštět do nějakých odhadů a prognóz. „Tady je potřeba říct, že to je věc, která se dá odhadnout. Ale není to záležitost čísel nakažených. Záleží na tom, jaká věková kategorie je postižena. V Itálii je to vyšší věková kategorie, proto tam dochází k častějšímu úmrtí než třeba v Německu. Další věc je, že Itálie nebyla dobře připravená, měli malý počet ventilátorů a řada lidí zemřela proto, protože se jim nedařilo poskytnou péči, kterou potřebovali. Když budeme celkový stav hodnotit, tak s přibýváním případů je jasné, že někteří zemřou. V tuto chvíli máme dva závažnější případy, kdy je vyžadována ventilace a může se stát, že ten případ se zhoupne. Je nutné ale říct, že to onemocnění je zákeřné v tom, že některé i mírné průběhy nemoci se mohou velmi rychle zhoršit,“ říká.

Ať nekončíme úplně pesimisticky - věřme, že budou hlavně stoupat počty těch, kteří se z nemoci již uzdravili.

Podobné články

Doporučujeme

Další články