fb pixel Vláda ještě více zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru – G.cz
Vyhledávání

Vláda ještě více zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:COVID-19_Outbreak_Cases_in_the_Czech_Republic.svg#/media/Soubor:COVID-19_Outbreak_Cases_in_the_Czech_Republic.svg

Vláda v pátek opět zasedala. A začnou platit i další nová opatření. Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala občanům ČR vycestovat do zahraničí a cizincům vstup na území Česka. Kabinet také zakázal přítomnost veřejnosti v bazénech a infocentrech, dále venkovních i vnitřních sportovištích s účastí více než 30 lidí. Zakázány budou návštěvy ve věznicích a pozastavena činnost denním stacionářům. Šíření koronaviru může být nově trestným činem. Ministryně spravedlnosti nemoc nově zařadila mezi nakažlivé nemoci, jejichž šíření tak může být hodnoceno.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 13.3.2020, 13:14

Republika se uzavřela

V Česku byl již včera vyhlášený nouzový stav. Vláda zakázala vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí, tj. z 15. na 16. 3. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Důvodem opatření je podle něho ochrana zdraví českých občanů a snaha o zastavení šíření nového typu koronaviru. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Andrej Babiš.

Ministr vnitra Jan Hamáček stanoví výjimky, které budou upravovat přeshraniční sty lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic. Výjimky se budou také vztahovat na řidiče nákladní dopravy, řidiče autobusů, piloty dopravních letadel, vlakové čety, lodní kapitány nebo příslušníky záchranných služeb. Na lidi, kterých se týkají výjimky, se nevztahuje nařízení o karanténě. I zde se ve svém zdůvodnění opíral Jan Hamáček o to, že se jedná o snahu zabránit šíření koronaviru. O o obnovení kontrol na hranicích s Německem a Rakouskem jsme vás již informovali. Od dnešní půlnoci je bude možné překračovat jen na vybraných přechodech. Dnes také kabinet rozhodl o povinné karanténě pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí.

Stopka pro bazény, infocentra a tržnice

Vláda od 14. 3. od 06:00 zakáže přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických informačních centrech. Od stejného času zakáže přítomnost na venkovních i vnitřních sportovištích s účastí přesahující ve stejný čas 30 lidí. Od stejného momentu vláda též zakazuje prodej na tržnicích a tržištích, jako je Sapa na Praze 4.

Věznice bez návštěv a šíření koronaviru trestným činem

Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech. Vězňům bude nyní umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se také systém doručování balíků. I zde se vláda inspirovala v Itálii, stejné opatření přijalo také Slovensko.

Šíření koronaviru může být nově trestným činem. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nemoc nově zařadila na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření tak může být hodnoceno. Kabinet dnes schválil patřičné nařízení vlády.

Peníze na ochranné pomůcky

Ministerstvo zdravotnictví je opakovaně kritizované, že podcenilo stav ochranných pomůcek. Dnes bylo vládou schváleno uvolnění 500 miliónů korun na jejich nákup. Ministerstvo zdravotnictví má připravit jejich distribuci. Vše bude dále projednávané v pondělí. "Je potřeba definovat, kdo potřebuje respirátory. Je potřeba zavést krizovou distribuci. Jsou nakoupeny i roušky. V pondělí budeme o tom podrobně jednat," řekl Babiš. Podle Babiše by respirátory měla dostat záchranná služba a také krajské nemocnice, ve kterých jsou infekční oddělení.

Aktuálně je v Česku 120 potvrzených případů nákazy koronavirem. Testovaných bylo zatím 2353 osob. Zasažena už je celá republika.

Podobné články

Doporučujeme

Další články