fb pixel
Vyhledávání

Elizabeth Brownrigg: Z vážené porodní asistentky se stala šílená tyranka sirotků

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Někdy je těžké uvěřit, jakého zla jsou lidé schopni, a to zvlášť, když jde o ženy, které by se měly spíše starat o druhé. Tento pohled není jen zastaralý stereotyp. Jde o matky, které přivádějí na svět děti, starají se o ně a milují je. Příroda jim nepředurčila roli bojovnic nebo násilnic. Ovšem existují případy, kdy tomu tak není. Elizabeth Brownrigg nečinilo potíže mučit a zabíjet.

Martin Miko
Martin Miko 7.8.2024, 12:56

Šílená tyranka v domácnosti

Elizabeth přišla na svět v roce 1720 do velmi chudých poměrů, pocházela totiž z dělnické rodiny. Už jako mladá dívka se pokusila zlepšit svou situaci sňatkem s instalatérem Jamesem Brownriggem. Tím začala novou kapitolu svého života jako manželka a matka, přesto to neměla jednoduché. Elizabeth přivedla na svět celkem šestnáct dětí, ale třináct z nich bohužel zemřelo.

Elizabeth se stala uznávanou porodní asistentkou v Londýně, což zaujalo i představené její farnosti. Ti ji jmenovali dozorkyní nad ženami a dětmi a dokonce jí svěřili dívky ze sirotčince, aby jí pomáhaly v domácnosti a připravily se na vlastní budoucnost. Místo toho však tyto dívky čekala otrocká práce, fyzické týrání a ponižování. Do krutého zacházení se zapojili i její manžel James a syn John. Elizabeth, která pocházela z chudých poměrů a nyní si užívala určité úcty, se postupně začala uchylovat k násilí, nejen vůči dětem, o které měla pečovat, ale i vůči svým zaměstnancům. Fyzické tresty se staly každodenní rutinou. Dívky byly nuceny se svlékat do naha a byly připoutány k trámům, aby se nemohly bránit, a následně je Elizabeth nemilosrdně bila. To vše se dělo i za drobná provinění, nebo někdy dokonce bez jakéhokoli důvodu. Protože zkrátka mohla.

Jedné z týraných dívek, Mary Jones, se podařilo uniknout z domu Elizabeth Brownrigg. Své šílené zážitky následně sdělila vedení sirotčince. To požádalo Elizabethina manžela, aby dohlédl na svou ženu a zabránil dalšímu násilí. Není jasné, jak velký vliv měl James Brownrigg doma, ale zdá se, že jeho slovo nemělo žádný význam. Elizabeth totiž pokračovala ve svém krutém chování.

Brzy se objevily další dva podobné případy. I Mary Mitchell a Mary Clifford se pokusily najít pomoc, ale byly nuceny se vrátit k Elizabeth. Zvláště pro Mary Clifford to znamenalo ještě horší utrpení, které nakonec vyústilo v její smrt. Elizabeth ji donutila spát nahou v uhelně. K jídlu dostávala pouze kousek chleba a vodu, a nesměla se dotknout ničeho jiného, i kdyby měla jídlo na dosah. Každý pohyb, který se Elizabeth nelíbil, byl potrestán bitím a Mary byla celé dny připoutaná k trámu v kuchyni.

Není tedy překvapením, že takové zacházení nakonec vedlo k tomu, že dívčino tělo tento nápor nevydrželo. Rány se zanítily a neměly šanci se hojit, přičemž nové stále přibývaly a staré se znovu otevíraly pod dalšími ranami bičem. V té době si již i sousedé, a dokonce Elizabethina nevlastní matka začali uvědomovat, že se v domácnosti Brownriggových děje něco zlého, a informovali vedení sirotčince.

Sirotčinec poslal na místo inspektora Grundyho, který požadoval, aby mohl vidět obě dívky. Elizabeth mu však ukázala pouze Mary Mitchell, která na tom byla lépe než těžce zmučená Mary Clifford. To ale inspektorovi nestačilo a trval na tom, aby viděl i druhou dívku. V obavě před odhalením se Elizabeth spolu se svým synem Johnem rozhodla utéct, protože i on věděl o všech hrůzách, které se v domě odehrávaly. Inspektor tedy zatkl jen Jamese Brownrigga a po ostatních bylo vyhlášeno pátrání. V srpnu roku 1767 byli Elizabeth a John rozpoznáni a zatčeni, což vedlo k zahájení soudního procesu nejen za týrání mladých dívek ale také za vraždu jedné z dívek.

U soudu nebylo o svědky nouze. Hlavní svědkyní byla Mary Mitchell, která přesně věděla, co se v domě Brownriggových dělo. Stejně vypovídali i učni Elizabethina manžela, a lékařské zprávy a svědectví potvrdily všechna obvinění bez jakýchkoliv pochyb. Soudní proces odhalil, jak krutá Elizabeth Brownriggová skutečně byla a kolik utrpení způsobila mladým lidem, o které měla pečovat. Za své zločiny byla odsouzena k trestu smrti oběšením. I když se po cestě k šibenici modlila za záchranu, musela čelit hněvu davu, který na ni plival a křičel, že skončí v pekle. Život Elizabeth Brownriggové se uzavřel 14. září 1767. Po oběšení bylo její tělo ještě rozčtvrceno.

Zdroje informací:

https://www.ancient-origins.net/history-important-events/brownrigg-0012820

https://www.nlm.nih.gov/hmd/topics/murder-pamphlets/elizabeth-brownrigg_101593620-sm.html?imgid=1

https://en.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_Brownrigg

Podobné články

Doporučujeme

Další články