fb pixel Smrt rappera Biggieho: Nenávist mezi východním a západním pobřežím zabila dva nejvýznamnější umělce obou znepřátelených táborů – G.cz
Vyhledávání

Smrt rappera Biggieho: Nenávist mezi východním a západním pobřežím zabila dva nejvýznamnější umělce obou znepřátelených táborů

Zdroj: Gringolivier - Own workhttp://www.olivierdevaureix.com/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18918044

Dne 9. března roku 1997 byl během čekání na semaforu v Los Angeles zastřelen rapper Christopher Wallace alias Biggie, známý také jako Notorious B.I.G. Vražda byla považována za vyvrcholení probíhajícího sporu mezi rapovými umělci z východního a západního pobřeží. Jen o šest měsíců dříve byl při střelbě z auta v Las Vegas zabit rapper Tupac Shakur.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.3.2024, 09:22

Notorious B.I.G.

Christopher Wallace, známější pod přezdívkou Biggie, byl nejvýznamnějším představitelem "gangsta rapu" na východním pobřeží. Jeho deska Ready to Die z roku 1994 se prodávala po milionech kusů.

Ve stejném roce byl 2Pac, přední rapper západního pobřeží, několikrát postřelen při loupežném přepadení nahrávacího studia v New Yorku. Právě Tupac Shakur byl pro kontext celého sporu důležitou postavou, protože to byl on, kdo byl jakýmsi ekvivalentem Biggieho z druhého znepřáteleného tábora.

Spor s Tupacem

2pac tvrdil, že za střelbu částečně může Biggie, a později se mu v jedné ze svých písní vysmíval. V textu tvrdil, že spal s jeho bývalou ženou, zpěvačkou Faith Evansovou, a urážel „konkurenčního“ rappera v souvislosti s jeho nadváhou.

Biggieho rapové texty o násilném životě na ulici nebyly smyšlené. Vyrůstal v chudé části Brooklynu a v dětství se dostal do mnoha potyček se zákonem. I poté, co se stal hvězdou hudebního světa, jeho problémy se zákonem pokračovaly. V létě 1996 byl zatčen, když u něj policie našla marihuanu a střelné zbraně, mimo to byl také účastníkem několika napadení.

Život po smrti

Biggieho vražda nebyla nikdy řádně vyřešena, i když se předpokládalo, že za ni může být zodpovědný buď Marion "Suge" Knight, bývalý šéf Death Row Records, Tupacova vydavatelství, nebo gang Crips. Knight byl také postřelen při smrtelném útoku na Tupaca v Las Vegas roku 1996 a říká se, že právě on zosnoval odvetný úder proti Wallaceovi, kterého považoval za zodpovědného za střelbu v Las Vegas a Tupacovu smrt.

Ironií osudu je, že rapper Biggie byl zastřelen jen několik týdnů před plánovaným vydáním svého nového alba s názvem Life After Death.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články