fb pixel Einstein na penálech, Che Guevara na tričkách: Ikonické osobnosti, které nosíme u sebe či na sobě – G.cz
Vyhledávání

Einstein na penálech, Che Guevara na tričkách: Ikonické osobnosti, které nosíme u sebe či na sobě

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Albert Einstein patří k největším osobnostem 20. století. A stejně tak třeba Marilyn Monroe nebo Andy Warhol. Není divu, že se tváře těchto ikon, ač je každá úplně jiná, v průběhu času dostaly na věci, které užíváme nebo nosíme v běžném životě. Pardon, ale dokud se neculíte z penálu, tak prostě nejste legenda!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.3.2020, 09:57

Einstein i Marilyn prodávají

Albert Einstein patří k největším mozkům 20. století a tak nějak asi celkově. Německý fyzik je symbolem moudrosti a vědění, zároveň po sobě ale kromě teorie relativity (a několika dalších objevů) zanechal i řady humorných citátů. Proto je oblíbencem většiny zapálených studentů po celém světě. S tím jde ruku v ruce využívání jeho obličeje coby zdroje výdělků.

Ten chlapík s divokým účesem prostě pořád táhne, i když už je dávno po smrti. Ví to v televizi Prima, kde přišli s nápadem na seriál Einstein, který se postavou a hlavně géniem slavného muže inspiruje a pracuje s fiktivní postavou jeho pra-pra-pravnuka. Ví to i výrobci plakátů, obalů na telefony nebo penálů. Právě na těch se Einsteinův zamyšlený, nebo naopak rozverný obličej (tu fotku s vyplazeným jazykem jistě dobře znáte) objevuje nejčastěji.

Ano, jakmile se z vás stane celosvětově uznávaná popkulturní ikona, je jasné, že z vás někdo bude chtít vytěžit peníze. Své by o tom ze záhrobí mohla vyprávět božská Marilyn Monroe. Ačkoliv z úplně jiného oboru, je neméně ikonická. Psychicky ztrápený blonďatý sexsymbol symbolizuje styl, šmrnc a sex-appeal. Často ji vidíme na plakátech pověšenou na zdech pokojů a obýváků svobodných a nezávislých žen a dívek, které se ke slavné ikoně přibližují i podobným životním stylem. Protipólem pro dívky razící intelektuálnější a elegantnější životní cestu je pak křehká Audrey Hepburn. Ta ale z nějakého důvodu kulí oči spíše z polštářů. Řekněme si na rovinu; kýčovité je to všechno stejně.

Jaggerův jazyk

Ne vždy je to obličej, co se stává ikonickým. Všichni víme, že nejlépe fungují jednoduchá, přesto výrazná loga. Applácké jablko je něco jiného, Warholův banán z obalu první desky The Velvet Underground, o tom mluvíme spíš. Snad vůbec nejslavnější obrázek spojený se slavnými osobnostmi je ale symbol kapely The Rolling Stones – červená pusa s vyplazeným jazykem.

Ta se s postupem času začala objevovat kromě triček a jiného oblečení všude možně, v různých barevných variacích a především v jiném kontextu než ve spojení s legendární kapelou. Autorem této malůvky je grafik John Pasche. Jak na ni přišel, co vlastně symbolizuje a jaké další idoly takhle denně nosíme u sebe nebo na sobě? Prolistujte si následující galerii a dozvíte se všechno:

Podobné články

Doporučujeme

Další články