fb pixel Dříve než ke stromečku hurá do Sněmovny. Vláda bude znovu žádat o prodloužení nouzového stavu – G.cz
Vyhledávání

Dříve než ke stromečku hurá do Sněmovny. Vláda bude znovu žádat o prodloužení nouzového stavu

Zdroj: vlada.cz

Dříve než premiér a ministři usednou ke štědrovečerní večeři, vyrazí znovu do Poslanecké sněmovny, aby požádali poslance o prodloužení nouzového stavu v Česku. Zatím platí do 23. prosince. Kabinet bude žádat jeho prodloužení o dalších 30 dnů, tedy do 22. ledna.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.12.2020, 08:44

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes oznámil, že rozešle poslancům zprávu o stavu epidemie v Česku. Chce tak podpořit a také osvětlit, proč vláda o nouzový stav opětovně žádá. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii Covidu-19 platí od 5. října. Na jaře trval nouzový stav v České republice kvůli covidové pandemiii 66 dnů, nynější je zatím na hodnotě 79 dnů. Pokud by Sněmovna souhlasila s prodloužením o dalších 30 dnů, délka nouzového stavu by se přehoupla přes sto dnů. O vládním návrhu bude Sněmovna jednat pravděpodobně 22. prosince.

Vláda argumentuje tím, že nouzový stav potřebuje k tomu, aby mohla nažizovat a naplňovat restriktivní opatření, které mají za cíl epidemii zbrzdit. Opozice s nouzovým stavem úplně nesouzní. Opoziční politici kritizují to, že vláda opatřeními diskriminuje některé obory a nepřijímá dostatečné kompenzace.

Epidemie je v Česku opět na vzestupu. Počty nově nakažených rostou – za středu jich přibylo 8 235, index rizika PES je na čísle 71 a drží se na úrovni čtyři. Reprodukční číslo R je aktuálně 1,18. Stoupají také počty těch, kteří potřebují hospitalizaci.

Ministr Blatný dnes sdělil, že platí, že obchody zůstanou dopoledne na Štědrý den otevřené. Stejně tak bude možné zajít na půlnoční mši. „Prosím všechny, kdo tam půjdou, aby dodržovali protiepidemická opatření,“ apeloval Blatný na veřejnost. Kostely by měly být zaplněny maximálně do 20 procent, jejich návštěvníci by měli mít roušky, ideálně respirátory. Co ale zůstává dál v platnosti je zákaz vycházení na Silvestra.

Podobné články

Doporučujeme

Další články