fb pixel Donald Trump si sám předepsal antimalarika: Jestli jsou účinná proti koronaviru, se neví – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump si sám předepsal antimalarika: Jestli jsou účinná proti koronaviru, se neví

Zdroj: Flickr

Americký prezident Donald Trump na sebe opět dokázal upoutat pozornost, tentokrát když oznámil, že už několik dnů užívá antimalarika s obsahem látky hydroxychlorochin. Prý pro případ zmírnění možných komplikací, kdyby náhodou chytil koronavirus. Nikdo bohužel neprokázal účinnost tohoto léku v boji s nemocí. Šéf Bílého domu však tvrdí, že účinný je.

Martin Miko
Martin Miko 19.5.2020, 12:06

Trump opět šíří dezinformace

Donald Trump se nechal na tiskové konferenci slyšet, že zhruba 10 dnů každý den pobírá antimalarikum s obsahem hypodroxychlorochinu, který podle některých teorií má pomáhat zmírňovat příznaky v případě, že se nakazíte koronavirem. „Začal jsem to brát, protože si myslím, že je to dobré,“ oznámil americký prezident a následně dodal, že k antimalarikům navíc pobývá zinek. Rozhodl se tak na základě vlastního rozhodnutí. Doktor Bílého domu mu prý nic takového nepředepsal, ale Trump prý četl a slyšel mnoho pozitivních reakcí na tyto léky.

Americká televize v reakci na prezidentovo doporučení varovala občany USA k tomu, aby v žádném případě tento lék nebrali, protože o jeho účinnosti v souvislosti s koronavirem panují pochybnosti. Podle lékařů je totiž pro některé osoby toto antimalarikum nebezpečné, a to zejména pro ty, kdo mají problémy se srdcem. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) totiž v dubnu potvrdil, že užívání hydroxychlorochinu u pacientů s covidem-19 může způsobovat nepravidelný srdeční rytmus.

Účinnost léku však Trump obhajuje tak, že v souvislosti s tím prý dostává mnoho pozitivních telefonátů. Co to ovšem znamená, nevysvětlil nikomu. Po tiskové konferenci vydal Bílý dům prohlášení o tom, že přínos léku pro společnost je větší než potenciální rizika pro pacienty s nemocným srdcem.

V ten samý den na sebe dokázal Trump upoutat pozornost ještě v jednom případě, a to když pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) tím, že jim zastaví financování. USA totiž každoročně přispěje pětinou rozpočtu této koordinační agentuře, což například v roce 2019 dělalo 893 milionů dolarů, tedy 22,5 miliardy korun. Trump dokonce napsal šéfovi WHO dopis, který následně zveřejnil na Twitteru. V dopise tvrdí, že WHO špatně reagovala na pandemii, což stálo celý svět extrémní sumu peněz. Trump v dopise zmínil, že by Světová zdravotnická organizace měla prokázat svou nezávislost vůči Číně. Prý šíří čínské dezinformace o koronaviru. Neověřuje totiž statistiky, které dostává od Pekingu.

O americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi nemáme v souvislosti s koronavirem příliš velké mínění. Jen si vzpomeňme na to, jak před pár týdny vymyslel geniální nápad, který spočítal v tom, že by si lidé měli aplikovat dezinfekci do těla, čímž se zbaví koronaviru. Jeho slova bohužel vzali někteří Američané vážně, a proto se rozhodli to vyzkoušet. Zatímco někteří požili dezinfekci Lysol, tak jiný pro změnu bělidlo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články