Patová situace
První hodiny velké volební noci byly bez nadsázky napínavé, státy se barvily do demokraticky modré nebo republikánsky červené podle toho, jak se počítaly další a další hlasy. Přesto, že si Joe Biden mohl tak trochu dělat zálusk na hodnotný stát Texas, nakonec připadl stávajícímu prezidentovi. Stejně tak Florida, která je pro vítězství každého kandidáta extrémně důležitá, a také Ohio. To bývá často indikátorem konečného výherce. Ale ve chvíli, kdy už to pro demokraty vypadalo vážně zoufale, získal Joe Biden poměrně překvapivě Arizonu. V současné chvíli vede Biden se 225 voliteli z 270 potřebných, Donald Trump mu ale dýchá na krk s 213.
Jenomže s ohromným množstvím hlasů, které přišly korespondenčně a které v řadě států nemohy být ze zákona počítány předem, se volby zasekly na neurčitém bodě. Oba kandidáti například očekávají, že získají stát Pennsylvanie, který minule rozhodl volby ve prospěch Donalda Trumpa. Hlasy v takových státech se ale mohou sčítat ještě koncem týdne.
Během noci už vystoupil Joe Biden s poměrně milým a optimistickým projevem o tom, že má ze všeho dobrý pocit a věci dopadnou dobře. Donald Trump, který tvrdil, že proslov mít nebude, na Bidenovu tiskovku reagoval tím, že napsal na Twitter, že se demokraté snaží “ukrást volby” a svolal svou vlastní, kde obšírně drmolil o tom, že má tak fenomenální náskok, že pokud demokraté vyhrají, znamená to, že podvádějí.
Přestože to byl on, kdo měsíce před volbami hrozil tím, že je jejich výsledek ochoten napadnout u soudu, při svém proslovu hrozil tím, že Biden a jeho lidé se budou soudit s legitimním vítězem voleb, což je podvod na voliče. Má ovšem nejspíš pravdu v tom, že demokraté jsou připraveni se soudit, protože ve výsledku může o osudu USA rozhodnout pár desítek tisíc hlasů, které někdo buď započítá nebo nezapočítá. Jako se to stalo v roce 2000 na již zmíněné Floridě.
Paralelně s prezidentskými volbami probíhají i volby do Kongresu, kde si podle Associated Press nejspíš udrží demokraté převahu. Mimochodem se do Sněmovny reprezentantů vrací i celá “Squad”, tedy čtveřice progresivních kongresmanek, z nichž je pravděpodobně nejznámější Alexandria Ocasio-Cortez.
USA vždycky nalepí na volby co nejvíc možných věcí, o kterých chce, aby voliči rozhodli přímo, takzvané Public Questions se liší stát od státu. New Jersey si třeba během noci odhlasovala legalizaci rekreačního užívání marihuany, což by v jakýkoli jiný den byla významná zpráva.
Český pohled
Není bez zajímavosti, jak se na americké volby dívají Češi. Během speciálního vysílání ČT oslovila naše veřejnoprávní televize řadu osobností často v Americe žijících krajanů a byli dost poctivě rozděleni podle sympatií k jednomu či druhému kandidátovi. Na podporu Joea Bidena vystoupila třeba scénáristka Martina Formanová, za Trumpovy podporovatele mluvila například velice étericky Eliška Hašková-Coolidge nebo velice InfoWars style vdova po Waldemaru Matuškovi.
Už včera zveřejňovala společnost NEWTON media svou anaýzu českých sociálních sítích, která měla prozradit, jak čeští uživatelé sociálních sítích americké volby vnímají. Duel Biden vs. Trump českým uživatelům sociálních médií připomínal volby Zeman vs. Drahoš a stejně jako u nich (a koneckonců stejně jako ve Státech) i tady byli Češi polarizovaní. Trump je sexista, fašista a rasista, Joe Biden je neomarxista, globalista a sluníčkář.
Z českých politiků se na sítích nejvíce věnoval americkým volbám Tomio Okamura, který také k polarizaci tématu významně přispěl.