fb pixel Donald Trump konečně couvnul, Joe Biden pomalu sestavuje kabinet. Antony Blinken bude ministr zahraničí – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump konečně couvnul, Joe Biden pomalu sestavuje kabinet. Antony Blinken bude ministr zahraničí

Zdroj: YouTube.com - CNBC Television

Ne že by Trump uznal porážku, to ne, ale vyzval agenturu, která je zodpovědná za transfer moci mezi administrativami, aby konala svou povinnost. Stále chce ale pokračovat v nesmyslných soudních bitkách, zatímco Joe Biden pomalu sestavuje svůj kabinet. Jasný už je ministr zahraničí. Stane se jím Bidenův dlouholetý spolupracovník Antony Blinken.

Jan Studnička
Jan Studnička 24.11.2020, 10:44

Donald Trump ví, že končí

Když píšeme, že “Trump konečně couvnul”, rozhodně tím nemyslíme, že by Donald Trump skončil s tou trapnou maškarádou, kterou teď provozuje v Bílém domě. A vlastně provozoval celé čtyři roky. Pouze napsal na Twitter, že vládní agentura GSA (General Services Administration), která zajišťuje plynulý přechod od jedné administrativy ke druhé, by měla konat svou povinnost.

Samozřejmě to napsal jako dick vůči všem, kteří volili pro druhého kandidáta. Poděkoval totiž šéfce agentury, kterou sám jmenoval, nezapomněl zmínit, že jí chodí od liberálů extrémní množství výhružek smrtí a vyzval ji, aby udělala vše, co je v zájmu země. Tedy i začala proces přenosu moci na pomalu se formující Bidenovu administrativu. Doslova napsal: “Udělat, co je potřeba udělat.”

Samotná Emily Murphy, ředitelka GSA, se nechala slyšet, že rozhodně nečekala na prezidentovo svolení, prostě jen nezačala s procesem dříve přesto, že ji k tomu liberální většina v Kongresu opakovaně vyzvala. Nicméně uvolnila Bidenovo týmu šest milionů dolarů pro operace spojené s přechodem, Pentagon se nechal slyšet, že Bidenův tým podpoří přesně tak jak je zvykem. A Bidenova stránka dostala doménu .gov, tedy govermant.

Jinými slovy, zdá se, že je vymalováno.

Pečlivý výběr

Trump nicméně zdůrazňuje, že stále soudně bojuje. A dodává, že mají VELKOU šanci na výhru, což je lež, ale… inu Trump. Důležité je, že nikdy neuznal porážku a dost možná ji ani nikdy neuzná. Což by i na stále ještě úřadujícího prezidenta Spojených států bylo dost nízké, ale opět - Trump.

Joe Biden mezitím sestavuje kabinet. Zatím poslední zveřejněné jméno není žádným překvapením. Ministrem zahraničí se stane Antony Blinken. Je to letitý Bidenův poradce pro zahraniční věci, táhnou to spolu politikou už od Senátu a přestože spolu ne vždy souhlasí, navzájem se velice respektují. Blinken je velký zastánce spolupráce s EU, léta žil v Paříži, mluví plynně francouzsky a podporuje silnou vojenskou přítomnost US ve světě.

Už dříve Biden rozdal několik pozic zajímavým lidem. Třiačtyřicetiletý Jake Sullivan dostane kupříkladu pozici poradce pro národní bezpečnost. Sullivan si vysloužil politické ostruhy během Obamových dohod s Íránem. Alejandro Mayorkas bude prvními imigrantem a prvním latino gentlemanem, který povede ministerstvo vnitřní bezpečnosti, tedy homeland security. A Avril Haines bude první žena, která zasedne do čela rady tajných služeb.

Podobné články

Doporučujeme

Další články