fb pixel Joe Biden slaví narozeniny, za sedmdesát osm let ho provázely politické úspěchy i osobní tragédie – G.cz
Vyhledávání

Joe Biden slaví narozeniny, za sedmdesát osm let ho provázely politické úspěchy i osobní tragédie

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Budoucí šéf Bílého domu Joe Biden dnes slaví své osmasedmdesáté narozeniny, což je moment, kdy se většina lidí chystá na odpočinek. Biden se naopak přihlásil o jednu z nejzodpovědnějších prací na světě. A téměř osmdesát milionů lidí mu ji dalo.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.11.2020, 16:54

Tragédie...

V prezidentských volbách v roce 2008 stanul tehdejší kandidát na viceprezidenta Joe Biden v debatě proti konzervativní guvernérce Aljašky Sarah Palin. Ta si kampaň postavila na tom, že je outsider a o Bidenovi řekla, že je “klasický Washington”. Biden to tenkrát odbyl tím, že jezdí denně do práce hodinu vlakem, a to rozhodně není “klasický Washington”. Prý tam každé ráno zvládne stihnout spoustu věcí.

Ale to není jediný důvod, proč Biden jezdil šestatřicet let do DC vlakem. Původní důvod leží v roce 1972. Jen několik týdnů poté, co se stal Joe jedním z nejmladších senátorů v dějinách Spojených států, měla jeho žena autohavárii, při níž zahynula ona, jejich dcera a dva synové byli těžce zraněni. Biden od té doby auta moc nemusí.

Jeden z těch synů, Hunter, se stal lobbistou a byl hojně probíraný při nedávné prezidentské kampani, protože Trumpovi lidé se na něj pokusili hodit korupční skandál na Ukrajině. Druhý syn, Beau, vystudoval práva a dotáhl to na šéfa vnitra státu Delaware. A v roce 2015 zemřel na rakovinu.

Autor bestselleru Hvězdy nám nepřály John Green v jednom ze svých vlogů nedávno vzpomínal, jak mu při jednom náhodném setkání tehdejší viceprezident za knihu děkoval, protože jemu i celé jeho rodině pomohla vyrovnat se s Beauovou diagnózou. A dál Green vyprávěl, jak potom Biden po většinu času ignoroval všechny v backstagi přednášky, protože se zapovídal s chlapcem, který nosil bedny.

… i úspěchy

Tahle lidská a tragická stránka nastupujícího prezidenta Spojených států vypadá téměř neslučitelně s jeho kariérní historií. Mimořádně úspěšný politik, celá desetiletí ve veřejné službě, člověk, který si vybudoval respekt domácích demokratů i republikánských kolegů takzvaně přes uličku.

To je Bidenova specialita, mimochodem, toulat se přes kongresovou uličku sem a tam a nutit obě majoritní strany ať spolupracují. To byl ostatně jeden z důvodů, proč si ho Barack Obama vybral za svého vice. Strýček Joe umí dát věci do pohybu. A doufejme, že je právě tahle schopnost to, co teď Spojené státy potřebují. Někoho, kdo je lidský, ale kdo umí v politice doopravdy chodit.

Je téměř symbolické, že Trumpovi jeho finální vítězství nakonec sebere někdo, kdo se vyznačuje všemi vlastnostmi, kterými Donald pohrdá. Takže... slovy Marilyn Monroe: Happy Birthday, Mr. President!

Podobné články

Doporučujeme

Další články