fb pixel Suchej únor: Měsíc bez alkoholu vám ušetří peníze na lepší párty v příštích měsících
Vyhledávání

Sušší než obvykle: Únor bez alkoholu vám ušetří peníze na lepší párty v příštích měsících

Zdroj: Aljona83 -wikimedia.commons.com

Věděli jste, že pravidelná akce Suchej únor letos připraví prodejce alkoholu o půl miliardy korun? I když Češi nemohli skoro polovinu z loňského roku do hospod, tak přesto pili mnohem víc než obvykle. Za vše může stres, nejistota a strach z toho, co bude dál. Lepší zítřky jsou totiž v nedohlednu, a je to právě démon alkohol, ve kterém nacházíme „oázu klidu“. Každopádně i vy můžete zkusit v únoru trochu vystřízlivět a podívat se na svět z jiného pohledu.

Martin Miko
Martin Miko 1.2.2021, 12:25

Zkuste měsíc nepít alkohol

Zhubnete, ušetříte, líp se vyspíte a především přesvědčíte své známé a rodinu o tom, že nejste alkoholik. Toto jsou zásadní argumenty pro to stát se abstinentem v nejkratším měsíce v roce. Zažít „Suchej únor“ můžete i díky Lize otevřených mužů, která tuto akci pořádá už podeváté. Zatímco někteří z vás si zkusili nepít alkohol už v lednu kvůli novoročním předsevzetím, jiní si to schovávají až na leden. Argumenty jsou pádné a situace si to žádá. Navíc se ocitáme v době, která nás nutí být doma, nežít kulturně a bohužel i nesportovat, takže se nemůžeme divit, že lidé pijí víc než obvykle.

To ostatně ukazují i data. Zatímco prodejci a výrobci alkoholu tleskají rostoucí spotřebě, tak protialkoholní léčebny praskají ve švech. A není se čemu divit, když každý průměrný Čech za rok vypije 292 piv, 29 lahví vína a 14 lahví tvrdého alkoholu. A i když to vypadá, že zavřené hospody a restaurace mohou Čechy před alkoholem ochránit, tak je tomu bohužel naopak. Lidé, kteří se nachází v rizikové skupině a mají problémy s alkoholem, tuto situaci snáší ze všech nejhůř a bohužel pijí mnohem více než obvykle. Statistiky říkají, že i například vyléčení alkoholici, jimž se v dobách, kdy byl svět normální, dařilo odolávat alkoholu tím, že mohli svůj čas trávit smysluplně, spadli v dobách koronaviru, restrikcí a karantén zpátky do alkoholové pasti.

Akce Suchej únor má samozřejmě i další velmi zajímavé dopady. Jedním z nich je například ten, že během něj přijdou prodejci alkoholických nápojů o poměrně vysokou část svých tržeb. Konkrétně lze letos tuto částku vyčíslit zhruba na půl miliardy korun. Do celorepublikové akce Suchej únor se totiž zapojí zhruba 6 % populace, což v překladu znamená, že si alkohol tento měsíc odpustí skoro půl milionu našich občanů. Ještě, že se jedná o nejkratší měsíc v roce, jinak by toto číslo bylo ještě trochu jinde. Nicméně podle zprávy Alkofakta 2020 je velmi pravděpodobné, že někteří zúčastnění této akce se do „suchých“ dní pustili už v lednu kvůli novoročním předsevzetím, a jiní u nich pro změnu mohou vydržet i v březnu či dokonce v dubnu. O peníze tak přijdou nejen prodejci a výrobci alkoholu, ale i stát, který přijde o znatelnou částku na daních. Lukáš Kovanda, jenž pracuje jako hlavní ekonom v Národní ekonomické radě vlády (NERV), dodává, že radovat z této akce se mohou například prodejci stále populárnějších domácích limonád a dalších nealkoholických nápojů. Těm tržby naopak díky ní rostou, neboť část konzumentů si místo alkoholického nápoje koupí právě nějaké „nealko“.

Závěrem bychom ještě měli připomenout, že na konci ledna vyšla kniha Suchej únor, která dává všem fanouškům 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život, jak uvádějí autoři. Konkrétně by mělo jít o 28 kapitol, ve kterých je lidem představen alkohol ve všech jeho společenských rovinách, tedy například v oblasti spánku, sexu, sportu, práce, zdraví, výchovy dětí a tak dále. V knize o 416 stránkách naleznete rozhovory s českými osobnostmi, zpěváky, herci, terapeuty, odborníky i psychology, kteří by vás po dobu Suchýho února měli dostatečně zabavit.

Tak kdo má v plánu zkusit nepít následujících 28 dnů? Ostatně jedná se jen o 4 týdny a se zavřenými hospodami se to dá zvládnout bez problémů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články