fb pixel Chytí koronavirus druhý dech? Možná na podzim, ale Česko je připravené, tvrdí Prymula – G.cz
Vyhledávání

Chytí koronavirus druhý dech? Možná na podzim, ale Česko je připravené, tvrdí Prymula

Zdroj: Profimedia.cz

Skoro všechny vlády světa to letos opravdu nemají lehké. Zatímco z jedné strany na ně číhá pandemie koronaviru, tak z té druhé je to pro změnu strach z ekonomické krize. A do toho všeho možná světu na podzim hrozí druhá vlna, jako tomu bylo před sto lety u španělské chřipky. Naučíme se s koronavirem žít, nebo ho na úkor ekonomiky časem vytěsníme z našich životů jako tomu bylo u AIDS a dalších nemocí?

Martin Miko
Martin Miko 14.5.2020, 10:33

Druhá vlna pandemie Česko nepoloží

Je polovina května roku 2020 a zdá se, že situace v Česku v souvislosti s koronavirem vypadá víc než dobře. Z více než 8 tisíc nakažených se jich již přes 5 tisíc uzdravilo a pandemie je se zlepšujícím se počasím na ústupu, což hraje do karet firmám a podnikatelům, kteří museli v mnohých případech zastavit svoje podnikání z důvodu restriktivních opatření státu. Postupně se tak vracíme do zaměstnání, škol, knihoven, restaurací a hospod, a vypadá to, že když vše půjde podle plánů, tak 25. května by se měl život v Česku vrátit do starých zajetých kolejí. Samozřejmě, že vše proběhne v okleštěné formě, aby nedošlo ke zhlukování většího počtu osob. Ale co bude dál?

Před pár týdny světem sociálních sítí koloval graf, který popisoval vývoj španělské chřipky, se kterou mělo lidstvo tu „čest“ se setkat zhruba před 100 lety. V grafu byl znázorněn počet úmrtí v jednotlivých měsících v roce, a jestliže je španělská chřipka podobná současnému koronaviru covid-19, tak je dost pravděpodobné, že bude mít na podzim takzvanou druhou vlnu, která bude mnohem více rozsáhlejší než ta vlna první. Poté by mohla teoreticky přijít i třetí vlna, jak naznačuje graf. Nezapomínejme, že minulý vývoj nezakládá vývoj budoucí, jak se říká v případě investic, takže vše může být jen spekulace. Nesmíme zapomínat na to, že před sto lety měli jiné hygienické podmínky a jinou zdravotní péči než my. Navíc jsme po první vlně pandemie už poučení a na případnou druhou vlnu budeme mnohem více připraveni.

Z pohledu historie jsme svědky toho, že ve stoletých cyklech se lidstvo setkává s pandemiemi. V roce 1720 to byl mor v Evropě, v roce 1820 pro změnu cholera v Asii a před sto lety zmiňovaná španělská chřipka. Dalo by se říct, že naše generace je součástí historie, o které se jednou budou učit naše děti a vnoučata v učebnicích dějepisu.

Mnohem větším strašákem je pohled na ekonomiku, která teď potřebuje pracovat na plné obrátky, jenže epidemiologové to vidí jinak. Podle nich je totiž vysoce pravděpodobné, že se zlepšující se situace v Česku v souvislosti s koronavirem covid-19 může opět zhoršit, a to navíc ještě v letošním roce. Další karanténa by znamenala pokles ekonomiky o dvouciferné číslo místo současného plánovaného poklesu ve výši 6 až 8 %.

O tom, že přijde druhá vlna je přesvědčený i český epidemiolog Roman Prymula, který se domnívá, že se tak stane nejspíš na podzim. Nicméně roušky budeme nosit v uzavřených prostorách a v dopravních prostředcích i nadále a odkládat je budeme jen venku, za určitých podmínek. Zároveň je velmi pravděpodobné, že roušky si nasadíme znovu i venku, až se ochladí a budou řádit sezonní chřipky. Kvůli podzimní chřipkové epidemii se proto letos bude více dbát na proočkování rizikové skupiny obyvatel na chřipku, abychom si později nepletli osoby nakažené koronavirem s osobami, které mají běžnou chřipku. Příznaky jsou totiž velmi podobné.

Při rozvolňování je však druhá vlna poměrně častým jevem. Česko je nicméně na tuto situaci prý velmi dobře připraveno. Pomoct nám kromě roušek může například chytrá karanténa, dostatek ochranných pomůcek a celková obezřetnost mezi lidmi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články