fb pixel Roušky rozdělily Česko. Kdy je odložíme a za jakých okolností? Vláda rozhodla – G.cz
Vyhledávání

Roušky rozdělily Česko. Kdy je odložíme a za jakých okolností? Vláda rozhodla

Zdroj: Reprofoto ČT24

Česko aktuálně zažívá největší vlnu rozvolňování restriktivních opatření, poslední údaje navíc ukazují, že je v současné době nákaza novým typem koronaviru v naší zemi na ústupu. Opět zasedala vláda a opět bylo jedno z hlavních témat onemocněná COVID – 19. K jakému výsledků došla a co nás bude v dalších dnech čekat? Jak dlouho budeme povinně nosit na tvářích roušky?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 11.5.2020, 16:27

Česko se dnes probudilo do svého velkého dnu. Dochází k dalšímu rozvolňování opatření, které vláda zavedla, aby zamezila nekontrolovanému šíření nákazy novým typem koronaviru. Podle dosavadních údajů, které pravidelně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví se zdá, že se to skutečně podařilo a republika se bude postupně vracet do normálního života.

Prymulovy komunity

Dnes se otevřely obchodní centra, zahrádky hospod a restaurací, můžete také navštívit některé památky nebo jejich části, pomalu ožívají kulturní zařízení, včetně kin. Další část studentů a žáků se vrátila do lavic. To vše samozřejmě za zvýšených bezpečnostních opatření. Na druhou stranu jsou k rychlému uvolňování restrikcí stále poněkud skeptičtí epidemiologové, kdy jeden z těch, kteří jsou nejcitovanější, Roman Prymula v rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že by navrhoval, aby se lidé stýkali v menších komunitách například v rámci tří rodin. Nám to přijde tedy poněkud zvláštní, když si připomeneme, že například nakupovat už můžeme i v oněch zmíněných nákupních centrech… Ostré reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. ,,Dovoluji si vládě doporučit, aby zamezila plk.Prof.Prymulovi vstup do médií. Jeho veřejné vystupování vede k tomu, že nikdo příčetný nebude brát vážně ani ta nezbytná opatření," to jsou slova Miroslava Kalouska (TOP 09).

Roušková bitva

Co i nadále ale zůstává v platnosti je povinné nošení roušek. Právě roušky rozdělují společnost, jak se zdá. První tábor poukazuje na to, že na otevřených prostranství nejsou nutné, druhá strana je naopak plamenně brání. Jedním z těch, který hlasitě volá po uvolnění „rouškových“ pravidel je prezident stomatologů Roman Šmucler. Ve svém rozhovoru pro Blesk.cz přirovnal současné povinné nošení roušek de facto všude a ne jen tehdy, pokud je dodržena dvoumetrová vzdálenost, k fetišismu. Ministr vnitra Jan Hamáček je na druhé strany oné pomyslné rouškové barikády a s Romanem Šmuclerem si skrze média vjeli v minulých dnech pomyslně do vlasů. V komentáři pro Géčko ministr vnitra o víkendu uvedl, že vnímá nošení roušky jako symbol solidarity mezi lidmi a on že se bude řídit doporučením hygieniků, kdy je vhodné roušky odložit.

Tak kdy?

Jak tedy rozhodla vláda? A kdy se nadechneme volně bez zakrytých nosů a úst? K určité úpravě dochází od 25. května. Oznámil to po skončení zasedání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V tento den končí plošná povinnost nošení roušek a ty si budeme nadále nasazovat pouze ve veřejné dopravě jako je MHD nebo taxi, ve vnitřních prostorách budov a venku pak pouze tam, kde není možné dodržet dvoumetrovou vzdálenost a je poohromadě více lidí, než jedna domácnost nebo dvě osoby. Bez zakrytí obličeje budou moci nově být již od 12. května. někteří zdravotníci a jejich pacienti - například logopedi. Zakryté tváře nebudou nutné také u přijímacích zkoušek nebo u zkoušek na vysokých školách. Samozřejmě musí být dodrženy všechny další bezpečnostní opatření, a to včetně stanovených vzdáleností. Ministr Vojtěch také za vládu oznámil, že nebudou žádat o prodloužení nouzového stavu, který v Česku tedy skončí k 17. května. Veškerá restriktivní opatření, která jsou aktuálně platná do 25. května. budou nadále realizovaná skrze zákon o ochraně veřejného zdraví. Ministr zároveň ale zdůraznil, že vše je nyní naplánované s ohledem na současnou příznivou epidemiologickou situaci.

Věřme, že se tedy vše v souvislosti s onemocněním COVID - 19 v dobré obrací a opravdu se postupně vracíme k normálním životům.

Podobné články

Doporučujeme

Další články