fb pixel „Brazilský Trump“ Bolsonaro nazývá koronavirus „chřipičkou“, v jeho zemi přitom zemřelo přes 11 tisíc lidí – G.cz
Vyhledávání

„Brazilský Trump“ Bolsonaro nazývá koronavirus „chřipičkou“, v jeho zemi přitom zemřelo přes 11 tisíc lidí

Zdroj: Palácio do Planalto - flickr

Americký prezident Donald Trump a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nejsou jediné hlavy státu, které snaží ignorovat koronavirus. Například brazilský prezident Jair Bolsonaro nazývá covid-19 lehkou chřipičkou a odmítá zavádět karanténu i další hygienická opatření, což se občanům Brazílie samozřejmě nelíbí. On si však stojí na svém a počet nakažených i mrtvých stále stoupá.

Martin Miko
Martin Miko 12.5.2020, 13:24

Jair Bolsonaro - prezident ignorant

Zatímco se většina světa z nebezpečí koronaviru poučila a zavedla hygienická opatření, karanténu a další omezení, tak brazilský prezident Jair Bolsonaro o ničem takovém nechce ani slyšet. Covid-19 popisuje jako lehkou chřipečku, což se nelíbí ani brazilským guvernérům, se kterými je kvůli tomu v dlouhodobém sporu, jak popisuje deník The Guardian. Bolsonaro novinářům sdělil, že několik dnů po sobě počet úmrtí způsobených koronavirem každý den klesá, což znamená, že Brazílie má to nejhorší za sebou, avšak podle brazilského ministerstva zdravotnictví se ukázalo, že je vše naopak. Počet nakažených i mrtvých v Brazílii stále roste a minulý pátek například zemřelo kvůli koronaviru 751 lidí.

Z Brazílie se postupně stává hlavní ohnisko nákazy epidemie, o čemž nás přesvědčují stále rostoucí čísla, která bohužel pro prezidenta nelžou. V Brazílii, která má 210 milionů obyvatel se totiž nakazilo přes 168 tisíc lidí, z čehož jich zemřelo přes 11 tisíc. Z nemoci se v zemi uzdravilo necelých 70 tisíc lidí. Oficiálně se však může jednat o mnohem vyšší čísla, vzhledem k tomu, jak málo se v Brazílii na koronavirus testuje. Reálně se může totiž jednat o mnohem vyšší čísla, a to zejména ve velkých brazilských městech, kde je velká hustota obyvatel a tudíž i vyšší riziko nákazy.

Nicméně brazilský prezident Jair Bolsonaro, který je známý pro své krajně pravicové názory a populistické názory, zásadně nesouhlasí s hygienickými opatřeními, které zavádějí brazilští guvernéři v jednotlivých státek. Bolsonarovi se nelíbí, že opatření ničí pracovní místa a zastavují ekonomiku země, což je možná častečně pravda, ale na druhou stranu zde jde o zdraví obyvatel. Je pravdou, že i sami Brazilci se bojí o práci, ale také vidí, že v zemi umírají tisíce lidí. I proto většina obyvatel Brazílie stojí za restriktivními opatřeními.

Přesto však Bolsonaro čelí kritice ze všech stran. Kromě mezinárodních sporů se pouští do slovních potyček i s politiky, kteří stáli v minulosti na jeho straně. Za vším hledejme především zlehčování celé situace v souvislosti s koronavirem. Mnozí odborníci se domnívají, že někteří obyvatelé Brazílie berou koronavirus na lehkou váhu především kvůli názorům svého prezidenta. Odstrašujícím případem měl být přitom nakažený guvernér Rio de Janeira Wilson Witzel.

Podle brazilských politologů se však Bolsonaro bojí krize a zhoršující se ekonomické situace v zemi, která by mohla způsobit jeho klesající popularitu a ohrožení pozice v příštích volbách. Počet nakažených a mrtvých stoupá a on o tom nechce ani slyšet, natož jednat. To je samozřejmě špatně. V jiných zemích přitom přední politici na těchto krizových momentech většinou vydělávají a svou pozici upevňují. Bolsonarovi to očividně příliš nejde.

Jak informoval deník The Guardian, tak lidé v Brazílii situaci okolo koronaviru příliš neřeší. „Zatímco nemocnice jsou plné nemocných pacientů, tak před bankami se tlačí davy lidí, které čekají na dávky v nouzi. Lidé se viru stále nebojí,“ popisuje situaci v zemi viceprezidentka Helena Brigid z brazilské Společnosti pro infekční choroby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články