fb pixel Které epidemie na lidstvo útočily v minulosti? – G.cz
Vyhledávání

Které epidemie na lidstvo útočily v minulosti?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Nejnovětší Made in China exportní artikl, koronavirus 2019-nCoV, má na kontě další zářez. Čtvrtou obětí byl devětaosmdesátiletý muž z Wu-chanu, kterého přivezli do nemocnice s akutními dýchacími problémy, Reuters pak stihly od rána zjistit další dvě. Světová zdravotnická organizace má ve středu krizové zasedání…

Jan Studnička
Jan Studnička 21.1.2020, 14:26

Virus, kterému se přezdívá Wu-chanský zápal plic má zatím tajemný původ. Z toho, co lékaři zatím ví je jisté, že první člověk se nakazil z masa divoké zvěře a to se pravděpodobně prodalo v přístavním tržišti. Vyšetřování ale stále probíhá.

Co bohužel víme jistě je to, že čtvrtá oběť se nakazila od člověka. Což znamená, že koronavirus za krátkou dobu zmutoval a teď je přenositelný z člověka na člověka. Devětaosmdesátiletý muž byl také z Wu-chanu, místa původu viru. Už jsou ale hlášeny případy nakažených nejenom po celé Číně, ale i v Japonsku a Jižní Koreji. Zatím je potvrzených přes dvě stě infikovaných, ale britští experti tvrdí, že se dá předpokládat nějakých 1700 nakažených.

Celou situaci navíc zhoršuje to, že v sobotu slaví Čína nový rok a Číňané se stejně jako každý rok rozletí do celého světa, což by mohlo znamenat jakoukoli ztrátu kontroly nad šířením viru. I proto se ve středu bude scházet Světová zdravotnická organizace, aby projednala, jestli nevyhlásit světový stav zdravotní nouze.

Koronavirus se ze začátku projevuje jako zápal plic a nakonec je smrtící. Chová se podobně jako SARS, i když podle lékařů zatím není tolik smrtící. Samozřejmě, pokud nezmutuje. SARS totiž před pár lety zabil nějakých sedmset padesát lidí z osmi tisíc nakažených.

Letiště Václava Havla zatím nehodlá implementovat speciální opatření, ačkoli jsou připraveni, že je budou potřebovat. Mezi speciální skenovací zařízení patří například termokamery, které zachytí lidi s vysokou horečkou.

Není moc věcí, které právě teď můžete dělat, abyste se chránili, ale můžete se vyhýbat lidem, kteří působí nemocně a snažit se nenachladit, protože podlomené zdraví zvyšuje vaši náchylnost k virům.

I když to může vypadat zle, vězte, že tohle není první ani poslední epidemie nebo pandemie, které lidstvo čelilo. My jako lidstvo má bohatou historii v boji proti infekčním chorobám. Můžete se podívat do naší galerie a shlédnout ty největší a nejnebezpečnější. A oddychnout si, že nežijeme ve středověku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články