fb pixel
Vyhledávání

Češi obhajují pokladní s vytetovaným hákovým křížem. Jsme snad národ nacistů?

Paní pokladní Miriam zamotala hlavu mnoha Čechům. Má na ruce nacistický hákový kříž, nebo jen neškodnou svastiku? Čtěte dál a vše se dozvíte.
Zdroj: facebook.com

Kauza pokladní z pražského Kauflandu, která za kasou markovala zboží s výrazným tetováním hákového kříže, vyvolala rozličné reakce. Jedni se nad její do očí bijící podporou nacismu pohoršovali, jiní si z celé záležitosti dělali legraci prostřednictvím vtípků a koláží. Bohužel se našli i tací, kteří prodavačku se zálibou v nacistické Třetí říši podporovali a omlouvali. Znamená to snad, že nenávistná ideologie Adolfa Hitlera je v Česku tolerována?

Jan Palička
Jan Palička 29.4.2017, 08:22

Středeční večer patřil v českém mediálním prostoru poněkud neobvyklé osobě. Titulní strany českých zpravodajských serverů plnila prodavačka Miriam z pražského Kauflandu. Důvodem pozornosti, která se jí dostala, byl fakt, že zákazníkům markovala zboží s výrazným tetováním s nacistickou tématikou, což jeden z nakupujících nahrál a umístil na Facebook. Vyvolalo to značně bouřlivé reakce.

Někteří lidé se pobuřovali nad tím, že žena, která má na ruce vytetovaný hákový kříž a další nacistické motivy, vůbec může na podobném místě pracovat, a volali po jejím vyhození. To bylo ze strany Kauflandu vyslyšeno, nicméně podpora nacismu nebyla jediným důvodem vyhazovu brigádnice Miriam. Jak prozradil management Kauflandu redaktorovi serveru Extra.cz, i bez hákového kříže na předloktí by byl její pracovní poměr ukončen, jelikož byla podezřelá z pokusu o vykrádání skříněk ostatních zaměstnanců.

Druhou nejčastější reakcí byl pro Čechy typický černý humor. Na téma nacistické ženy za pultem vznikaly četné koláže a vtípky a národ se celou situací, k jejíž bizarnosti přispívalo i to, že provozovna, v níž žena pracovala, se nachází v ulici U Plynárny, poměrně dobře bavil. Nastala ovšem i reakce poněkud neočekávaná, a tou byla snaha pokladní obhajovat a její tetování omlouvat. Bohužel lidí, kterým na naprosto očividném projevu sympatií k nacismu nepřišlo nic divného, bylo více, než by bylo zdrávo.

Nejčastěji u obhájců pokladní Miriam zaznívalo, že nadávat a vyhodit ji jen kvůli tetování může jen ubožák. Pochopitelně, že tetování by v dnešní době už nemělo být žádným stigmatem, jelikož ho mají už i mnozí vrcholní manažeři. Jenže motivy, které zdobí předloktí (teď už bývalé) prodavačky z Kauflandu nejsou klasické kytičky a motýlci, nýbrž hákový kříž, hajlující podobizna neonacistického zpěváka Iana Stuarta Donaldsona a brána koncentračního tábora s gramaticky špatně napsaným německým sdělením „Smrt židům“. Tetování jako takové není problém, ale tetování stíhatelné v trestněprávní rovině už nepochybně ano.

Argumenty typu: „Copak ji znáte, že ji soudíte?“ rovněž neobstojí, minimálně z pozice manažera německé společnosti, která si na potírání (i sebemenších náznaků) propagace nacismu dosti potrpí. Bohužel se nedá nic dělat, a jestliže se někdo takto okatě dopouští v pracovní době propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka tak, jak tento trestný čin chápe §403 trestního zákoníku, zavdává to samo o sobě dostatečný důvod k okamžitému ukončení pracovního poměru a nehraje příliš roli, jak dobře ona prodavačka plní svou práci a jestli se usmívá na zákazníky. On se třeba takový osvětimský doktor Mengele na své oběti prý také usmíval.

Asi nejubožeji nicméně působí výmluvy na to, že onen hákový křív vlastně vůbec není nacistický, jelikož se jedná o svastiku, která je v hinduismu symbolem štěstí. O člověku, který něco podobného napíše a myslí to vážně, nelze usuzovat nic jiného, než že je v lepším případě extrémně nevzdělaný ignorant, v případě horším obyčejný idiot hájící nacismus. Paní, která si hákový kříž dozdobí sadou dalších otevřeně nacistických motivů a na svém facebookovém profilu sdílí fotky hajlujících esesáků a členů Ku Klux Klanu, opravdu nebude žádnou hinduistkou, nýbrž prachobyčejnou neonacistkou, která si nezaslouží žádnou velkou shovívavost.

Nejspíše jedinou myslitelnou situací, kdy by bylo podobné tetování odpustitelné, by byl případ, kdy si ho jeho nositel nechal vytetovat v mládí, ale nyní se od nacismu distancuje a tetování je jen obtížně odstranitelnou připomínkou životní etapy, na kterou nikdo nemůže být pyšný. Chyby děláme všichni a poučení z nich je důležitým bodem na cestě za tím, jak se stát se lepším člověkem. Jenže pokladní Miriam podle všeho nejenže ničeho nelitovala, ale na svůj neonacismus byla hrdá – ona i její přítel, s nímž navštěvovala koncerty extremistických kapel, mimo jiné i skupiny Ortel, která se opakovaně dušovala, že na její koncerty neonacisté nechodí.

Znamená to snad, že Češi jsou národem když ne (neo)nacistů, tak lidí, kterým nacismus nevadí? To naštěstí ne, nemůžeme generalizovat, nicméně aféra je smutnou ukázkou toho, že v Česku žije poměrně silná komunita ultrapravicově smýšlejících spoluobčanů. Možná si neuvědomují, že svým chováním schvalují systematické vyvražďování milionů lidí a genocidu a podporují totalitní režim, který se dopouštěl nejhorších válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Za zmínku by rovněž stálo, že jejich ubohé chování by jim mohlo vynést až dva roky ve vězení. A v každém případě by se jednalo o zasloužený trest.

Více o kauze a jejím pozadí se dočtete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články