1. Opilý meloun
Co budete potřebovat: jeden celý meloun a láhev kvalitní vodky/bílého rumu
Jak na to: Existují tři různé způsoby, jak s opilým melounem naložit. Protože ne každý má doma injekční stříkačku a druhá metoda se nám zdá poněkud pracnější, než se sluší, doporučíme vám udělat toto.
Podle víčka od láhve alkoholu, který chcete do melounu napustit, si vyřežte do melounu díru. Opatrně tu část slupky vytáhněte a malou lžičkou ještě trochu dužiny pod ní vydlabejte, abyste dovnitř mohli vrazit láhev. Máte-li hotovo, opatrně vsuňte láhev vodky/rumu do otvoru a až se vám povede zastrčit celou délku hrdla, meloun natočte, aby na něm vodka doslova stála vzhůru nohama a alkohol se do něj mohl vstřebávat. Dejte oboje do chladu a počkejte několik hodin. Vodku/rum pak vytáhněte, otvor po ní „zašpuntujte“ vyříznutou kůrou, kterou jste předtím pomocí víčka vyřízli, a nechte meloun v chladu odpočívat minimálně jeden den. Pak si jej můžete nakrájet a vesele zkonzumovat.
2. Opilý meruňkový kompot s domácí šlehačkou
Co budete potřebovat: meruňkovou zavařeninu či čerstvé ovoce, meruňkovici, 200 ml polotučného mléka a 125 g másla
Jak na to: Speciální jídlo do horkého odpoledne – meruňky mají zrovna dozrávat, tak toho musíte využít! Příprava samotného opilého dezertu je jednoduchá, ale pokud si chcete udělat i domácí šlehačku, musíte se trochu snažit, ta je na tom nejpracnější. Mléko si ohřejte téměř k bodu varu a mezitím si máslo nasekejte na kostky, hoďte do mixéru a ohřáté mléko přilívejte. Mixujte asi 3 minuty, po zchladnutí dejte do lednice a nechte ji přes noc odpočinout. Druhý den pak mléčnou hmotu ušlehejte do husté směsi.
S opilými meruňkami je to lehké – pokud máte ovoce čerstvé, nakrájejte si ho na kostky, naopak kompot stačí dát do misky, velké úpravy na něm nemusíte činit. Zalijte si jej panákem meruňkovice a ozdobte svou domácí šlehačkou.
3. Špagety s vodkou
Co budete potřebovat: 0,25 l dobré vodky, 0,1 l olivového oleje, 100 g oliv, 250 g rajčat, 3 stroužky česneku (nám takto stačilo, kdo má raději ostřejší, do toho), půlku citrónu, lístky bazalky, 200 g mozzarelly, sůl a půl balíku špaget
Jak na to: rajčata si nakrájejte na kostičky, česnek rozkrájejte také a olivy na kolečka. To všechno si dejte do misky, zalijte olivovým olejem, vodkou, zakápněte citrónem a přidejte tři špetky soli. Pomíchejte, přikryjte si misku a dejte přes noc odležet do lednice. Druhý den si lihová rajčátka vytáhněte ven a nechte je dojít na pokojovou teplotu. Uvařte si špagety, slijte od vody a nechte pod pokličkou v hrnci. Nakrájejte si mozzarellu, přihoďte ke špagetám, dokud jsou ještě horké a míchejte, až se sýr začne táhnout. Přidejte pak k němu i obsah misky a míchejte, dokud špagety nejsou pěkně obalené. Máte hotovo a můžete podávat.
4. Alsaské zelí
Co budete potřebovat: 0,7 suchého bílého vína (aby mělo obsah alkoholu alespoň nad 12 %), 1 velkou cibuli, 0,5 kg kysaného zelí, 200 g slaniny, 2 vaše oblíbené klobásy (mohou být rozdílné druhy), bobkový list, 5 kuliček jalovce, hřebíček, mletý pepř
Jak na to: Na středním plameni si v hrnci pomíchávejte na kostičky nakrájenou slaninu. Jakmile z ní zkapalní sádlo, osmažte u slaniny cibulku a na kolečka nakrájené klobásy. Přilijte trochu vína, hoďte do hrnce i zelí, předtím pokrájené, abyste neměli zbytečně dlouhé provazce. Bude vám stačit přihodit jeden bobkový list, aspoň 3 špetky pepře a 5 kuliček jalovce a sůl. V této fázi přilévejte víno – zelí by vám nemělo plavat, ale ani vysychat nebo se připalovat. Duste pod pokličkou, průběžně míchejte. Až budete mít v zelí celou sedmičkovou láhev, máte svým způsobem hotovo. K alsaskému zelí se hodí jakákoliv příloha – tedy kromě rýže, to raději nedělejte.
5. Dánské fondue
Co budete potřebovat: 0,5 l piva (zkuste Bud Super Strong 16), 200 g tvrdého sýra (např. goudy), 200 g polotvrdého sýra (např. Havarti nebo Zlatá Praha), 200 g slaniny, 2 velké cibule, 100 g másla, 1 malá miska hladké mouky
Jak na to: Máslo rozpusťte v kastrolu a restujte na něm nakrájené cibule se slaninou na kostičky. Po lžičkách přidávejte mouku a míchejte do té doby, dokud nemáte pěkně hustou kaši. Tu nechte ještě aspoň půl minuty pobublávat a pak pomalu přidávejte nahrubo nastrouhaný sýr (a opravdu nenahrazujte typ sýru, jinak z toho vyjde malá tragédie). Jakmile se sýr rozpustí, přidejte pivo a míchejte, dokud nemáte krémovou směs. Nejlépe ještě u sporáku, kdy vám fondue pěkně bublá, do něj můžete namáčet kyselé okurky nebo kousky pečiva. Užijte si!
A pokud budete mít v letním vedru chuť na piknik u vody, TADY se můžete inspirovat, co s sebou k jídlu.