fb pixel
Vyhledávání

Británie v brexitovém chaosu: Zachraňuje situaci speciální mobilní aplikací

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Týden po drtivé porážce brexitové dohody představila britská premiérka Theresa May poslancům plán B. Ten se však od původního plánu příliš neliší a není tedy divu, že napětí i nadále roste. Uprostřed brexitového chaosu se tedy Velká Británie snaží obyvatele členských zemí EU žijících na ostrovech uklidnit. Má se o to postarat aplikace, ve které mohou občané EU požádat o povolení zůstat v Británii i po jejím odchodu z EU.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 22.1.2019, 11:21

Staronový plán

May poslancům v pondělí řekla, že od nich bude chtít vyjasnění postoje ohledně sporné irské pojistky. Právě ta je součástí dojednané dohody o odchodu země z Evropské unie a má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem. S těmito požadavky se pak hodlá vrátit do Bruselu.

Otázkou je, jak pochodí, neboť EU o dalších úpravách vyjednané dohody nechce ani slyšet. Předsedkyně vlády zároveň odmítla druhé referendum o EU, stejně jako odložení brexitu. Manévrovacího prostoru však nezbývá mnoho, neboť Spojené království má Unii opustit už 29. března, tedy za pouhých 66 dní.

Aplikace poslední záchrany

Kromě premiérčina projevu, byla v pondělí spuštěna i testovací verze mobilní aplikaci EU Exit: ID Document Check. Občané EU si v ní budou moct ověřit, jestli mohou zůstat v Británii i po jejím opuštění EU. Do ostrého provozu přejde aplikace už den po naplánovaném opuštění Unie, tedy 30. března. Aplikace, která zatím funguje pouze na telefonech s Androidem, by měla být velmi jednoduchá.

Uživatel v ní naskenuje svůj biometrický pas a tvář pomocí mobilní kamery, aby prokázal svou identitu. Následně bude přesměrován na webovou stránku, kde jen zadá svou adresu a potvrdí souhlas se zpracováním údajů o daních, čímž potvrdí, že žije v Británii. Žadatelé bez biometrických pasů budou muset poslat žádost na příslušný úřad, kde jim zaměstnanci pomůžou.

Jestli ale nakonec tato aplikace bude vůbec potřeba, se dozvíme už 29. ledna, kdy budou poslanci o plánu B hlasovat. O brexitové dohodě samotné pak mají poslanci hlasovat zhruba v polovině února, přesné datum zatím známo není.

A tady si přečtěte o Pirátce, co do ročního dítěte cpala dezinfekci do bazénů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články