Britští živnostníci zachráněni?
Rishi Sunak, kancléř státní pokladny (nebo pro nás, co nežijeme ve středověku - ministr financí), včera ve večerních hodinách odhalil systém, kterým chce vláda Borise Johnsona pomoci živnostníkům překonat krizi způsobenou pandemií nemoci COVID-19. Přestože ze začátku pandemie nového koronaviru britský premiér tvrdil, že se země nebude uchylovat k výraznějším karanténním opatřením a bude spoléhat na princip takzvané stádní imunity, nakonec i Velká Británie šla ve velkém pod karanténu. A to s sebou přináší problémy pro živnostníky, jak si i řada Čechů velice bolestivě uvědomuje.
Přestože britský plán vypadá na povrchu dobře, dokonalý není. Británie hodlá zaplatit všem svým živnostníkům, kteří vydělávají do padesáti tisíc liber ročně, osmdesát procent jejich průměrného výdělku, lhostejno zda jim kvůli koronaviru ušlo pět nebo devadesát pět procent zisku. Strop tohoto příspěvku je ale stanoven na dva a půl tisíce liber měsíčně. Zisk bude počítán z výdělků za poslední tři roky, platí pouze pro živnostníky, kteří už podali daňové přiznání za rok 2019 (aby se předešlo podvodům) a začne fungovat už od června, takže je pro spoustu drobných podnikatelů výhodnější hledat pomoc v jiných systémech britské vlády. Nařízení platí pro necelé čtyři miliony živnostníků z celkových pěti milionů.
Česko jde na to jinak
Naproti tomu české ministerstvo financí pod vedením ministryně za ANO Aleny Schillerové na to jde jinak. Podle dosavadního plánu se bude vyplácet patnáct tisíc měsíčně všem osobám výdělečně činným, které jsou krizí způsobenou pandemií ohroženy nejvíce. Zatím není přesně jasné, co znamená “ohroženy nejvíce”, sama Schillerová říkala, že konkrétní návrh představí vládě v pondělí, ale zmínila, že půjde hlavně o provozovatele podniků, které vláda musela v rámci karantény zavřít.
Po odložení data k odevzdání daňového přiznání a odpuštění platby zdravotního a sociálního pojištění by měla patnácti tisícová podpora být třetím mechanismem, který by mohl pomoci živnostníkům v nouzi.