fb pixel Boj o státní rozpočet na rok 2020 začíná: Zatímco je Babiš v Japonsku, Zeman ve Sněmovně mluví o zrušení daňových výjimek pro lobbisty – G.cz
Vyhledávání

Boj o státní rozpočet na rok 2020 začíná: Zatímco je Babiš v Japonsku, Zeman ve Sněmovně mluví o zrušení daňových výjimek pro lobbisty

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Zatímco ve Sněmovně se řeší první čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2020, předseda vlády Andrej Babiš se nachází v Japonsku, kde byl uveden na trůn nový císař Naruhita. Prezident Zeman se místo toho objevil ve Sněmovně, kde sháněl právě Babiše. Přitom premiéra sám požádal, aby jej na státnické návštěvě Tokia zastoupil.

Martin Miko
Martin Miko 23.10.2019, 14:56

Velký boj o rozpočet

V těchto chvílích se ve Sněmovně řeší jeden z nejdůležitějších zákonů každého roku. Řeč je samozřejmě o návrhu státního rozpočtu, který tentokrát počítá s neuvěřitelným schodkem 40 miliard korun. To se samozřejmě nelíbí opozičním stranám, které se zbytečným utrácením vlády bez investování nesouhlasí. „Rozpočet s 40 miliardovým schodkem v době bezprecedentního hospodářského růstu vypovídá nejvíce o tom, kdo ho sestavil – Babišova ředitelka ministerstva financí Alena Schillerová, která ve své funkci předvádí mimořádně slabý výkon,“ napsal na Twitter předseda ODS Petr Fiala. Připomínek k rozpočtu pro příští rok však bylo mnohem více.

Nejvíc se ovšem řešil projev prezidenta Zemana, který se při této příležitoti objevil ve Sněmovně. Tam se sháněl po premiérovi Andreji Babišovi, který se však aktuálně nachází v Tokiu, kde byl uveden na trůn nový japonský císař Naruhita. Sám Miloš Zeman přitom Babiše požádal, aby tam jel místo něj. Následoval jeho každoroční projev, ve kterém se vyjádřil k návrhu zákona o státním rozpočtu.

Letos hlava státu řekla, že ačkoliv se jí nelíbí vysoká podpora obnovitelných zdrojů energie a počet státních úředníků, tak rozpočet pro rok 2020 schválí. Miloš Zeman tvrdí, že naše ekonomika má rezervy ve výši 318 miliard korun, které bychom mohli využít, kdybychom zrušili všechny daňové výjimky. Bohužel je podle něj za každou z těchto výjimek vždy nějaká lobbistická skupina, která bude výjimky hájit. Náš prezident se rovněž vyjádřil k sociálním dávkám, když prohlásil, že lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, by nárok na dávky mít neměli.

Téma státního rozpočtu vždy vzbuzuje mezi politiky i veřejností velkou dávku emocí, která samozřejmě mnohdy končí na hrbu ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). „Přála bych si, aby se kritika státního rozpočtu mnohem častěji opírala alespoň o letmou znalost této složité problematiky. Argumenty posbírané na diskuzních fórech bohužel nemohu brát vážně,“ hájí ministryně financí svůj návrh státního rozpočtu na Twitteru. Lidem se samozřejmě nelíbí, že vláda ANO dokázala vyčerpat všechny rezervy a v době hospodářského růstu sestavila rozpočet se schodkem 40 miliard korun, na čemž by nebylo nic špatného, jenže do investic nešly žádné peníze navíc.

Opozice bude samozřejmě navrhovat pozměňovací návrhy, které se budou s vysokou pravděpodobností týkat úspor například v podobě zrušení dotovaného jízdného pro seniory a studenty, které nás stojí 6 miliard ročně. ODS dokonce v rozpočtu našla úspory ve výši 43,45 miliard, které by v případě uplatnění znamenaly vyrovnaný státní rozpočet.

Co si myslíte o rozpočtu na rok 2020 vy? Souhlasíte se schodkem 40 miliard nebo si myslíte, že by měla vláda více šetřit a neutrácet tolik peněz za populistické kupování voličů?

A zde vás překvapí, kolik letos rozdá Miloš Zeman státních vyznamenání.

Podobné články

Doporučujeme

Další články