fb pixel Bill Weld - Trumpův protikandidát je starý dobrý republikán – G.cz
Vyhledávání

Bill Weld - Trumpův protikandidát je starý dobrý republikán

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ne, že by to předtím nebylo jasné, ale po super úterku se ukazuje, že prezidentská kandidatura Billa Welda, Trumpova protikandidáta, je předem prohraný boj. Ještě v pondělí prohrával Weld s Trumpem na delegáty jedna ku osmdesáti, dnes už prohrává jedna k osmi set třiceti. A je to možná největší chyba, kterou Američané během těchto voleb udělali.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.3.2020, 10:40

Bill Weld jako střípek minulosti

Weld má za sebou klasickou politickou cestu nahoru. Diplom z Harvardu i Oxfordu, X let jako státní zástupce ve státě Massachusetts a potom několikrát i guvernér za Massachusetts. Chvíli podnikal, napsat tři dobře hodnocené knížky, celou dobu s jednou ženou, žádná velká kontroverze, léta věrný republikán… s hromadou silně demokratických názorů.

Bill Weld si myslí, že by interupce měly být legální a přijde mu šílené, že v Alabamě si musíte dítě nechat, i když vzejde ze znásilnění. Říká o tom, že tenhle zákon staví právo násilníka nad práva ženy. Bill Weld se domnívá, že se musí něco udělat se zbraňovou politikou, protože počty masakrů se zvedají. Hlavní věc, kterou by ale Bill Weld řešil, je globální oteplování a změna klimatu. A jak by to řešil? Uložil by daň na uhlík.

Teď si možná říkáte: “No dobře, proč teda tenhle frajer vůbec sedí v republikánské straně?” Protože je starý dobrý republikán. Ze staré školy. Ekonomicky konzervativní a umírněný v sociálních tématech. Pohledem Billa Welda, on zůstal věrný republikánským ideálům, zatímco zbytek jeho milované strany se proměnil v Ku Klux Klan. On i další republikánský kandidát Joe Walsh označují Trumpa a lidi kolem něj za nebezpečnou sektu.

Sekta uctívající tupé

V osmdesátých letech rozdělila republikány osoba Ronalda Reagana. Konzervativní strana se rozdělila na “reaganites” a na umírněné konzervativce. A zatímco Reaganovi přívrženci tlačili stále pravicovější opatření pro ekonomická i sociální témata, zbytek strany, jakýsi vnitřní odboj věděl, že takhle to dlouho nepůjde. A taky nešlo.

Po Reaganovi nastoupil starý dobrý Ivy League / Country club / broušená flaška bourbonu republikán George H. W. Bush. A Bush byl odhodlán dát věci do pořádku. Bez ohledu na zbytek strany zaváděl typicky levicová opatření, často ve spojení s demokraty. To ho taky stálo druhé funkční období, ale sám za sebe Bush starší splnil svou povinnost vůči Americe.

Od té doby se obě hlavní americké strany jedna druhé neustále politicky vzdalují. Statistiky říkají, že zatímco demokraté zůstávají na politickém kompasu zhruba na stejném místě, republikáni se pomalu ale jistě posouvají doprava. Dál a dál. A tady v té silně konzervativní a hodně pravicové nynější republikánské straně se ta polovina kolem Trumpa ještě víc radikalizovala, kdežto druhá polovina republikánů, konzervativci jako je třeba Mitt Romney nebo právě Bill Weld jen zhrozeně přihlížejí.

A vypadá to, že tentokrát žádný George H. W. Bush nepřijde. Nikdo, kdo by sloužil jako přechod od extrémní politiky zpět k normálnosti. Protože znovu - Bill Weld, Trumpův jediný protikandidát prohrává jedna ku osmi stům třiceti.

Není náhoda, že řada umírněných republikánů na sociálních sítích lobbuje za demokratického kandidáta Joea Bidena. Ostatně, sám George H. W. Bush v roce 2016 volil Hillary Clinton.

Podobné články

Doporučujeme

Další články