Bez Masarykova ducha, zato s Kate a s odcházejícími hosty: 5 momentů inauguračního dne Miloše Zemana

„Dámy a pánové, hodlám pokračovat v tom, co jsem dělal v minulosti, protože to pokládám za správné.“ Den po výročí narození T.G.M. proběhla na Pražském hradě inaugurace nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu si den užila; pronesla dlouhý projev, přesně takový, jaký jsme čekali, vyhnala pár hostů ze slavnostního ceremoniálu, olíbala dcerunku a bylo. Tady je 5 momentů, které nás během akce nejvíce zaujaly...

1. MDŽ i na Hradě

Inaugurace mimo jiné připadla na Mezinárodní den žen. Než přišel na řadu slavnostní ceremoniál, předal prezident Zeman květinu své manželce Ivaně a pochopitelně i dceři Kateřině, která si navíc řekla ještě o otcovské políbení. Vše poctivě zdokumentoval a na Facebook nahrál prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Pokud vás to minulo, tak tady to je ještě od nás, nemáte zač...

2. TOP 09 vyrazila na pohřeb

Inauguračního obřadu se zúčastnilo mnoho vážených hostí. Nechyběla vláda, manželka premiéra v demisi Monika Babišová, vedle ní seděla Dagmar Havlová, zúčastnili se i manželé Klausovi. Dorazila i řada poslanců, někteří v recesním duchu: „Na inauguraci prezidenta republiky jde náš poslanecký klub ve smutečním,“ napsal Dominik Feri z TOP 09 na Instagram. V sále naopak nikdo necítil ducha prezidenta Masaryka, leč se o něj Miloš Zeman neváhal několikrát opřít.

3. Fašismus, nebo nacismus?

Zeman dostal po odříkání slibu prostor pro promluvu a zjevně si slavnostní akt spletl s pořadem Týden s prezidentem. Ve svém dlouhém projevu vychválil, co se mu během prvního funkčního období podařilo. Mimo jiné připomněl to, že před pěti lety varoval před neonacismem v Česku a konkrétně pak DSSS , načež navázal vysvětlováním rozdílu mezi nacismem a fašismem, neboť některé politické strany „byly nesprávně označovány tím druhým termínem“. Ministr Pelikán v pozadí při prezidentových slovech s úšklebkem kroutil hlavou. Byl to totiž právě Pelikán, kdo nedávno za fašistickou označil Okamurovu SPD.

4. Odchod hostů

Prezident během řečnění nezklamal a přednesl klasiku. „V České republice stále existuje jedna obrovská skrvna, a ta se jmenuje Zdeněk Bakala,“ řekl vážně a samozřejmě promluvil i o „mravokárných Bakalových médiích“. O Babišovi a jeho médiích nepadlo ani slovo. Sorosem zaplacený atentátník, který měl být dle Milana Rokytky na inauguraci také přítomen, si musel v ten moment oddechnout, že jeho chlebodárce byl tentokrát ušetřen. Prezidentem donekonečna omílanou tématickou svatou trojici většinou doplňuje Miroslav Kalousek – přímo jeho jméno v projevu sice nepadlo, o straně TOP 09 se ale Zeman v pejorativním smyslu zmínil (v souvislosti s kritikou České televize) a krátce na to její zástupci Vladislavský sál opustili s komentářem, že takový útok je vyloženě neslušný. Odešli i další hosté, úplně první ze dveří vykročila Miroslava Němcová (ODS).

5. Rozhodl jsem se žít do devadesáti let

Závěr inauguračního projevu se točil kolem toho, kdy Zeman umře. Prezident prohlásil, že někde zahlédl anketu, v níž se o roce jeho skonu hlasovala. Většina zapojených se prý shodla na roku 2020. „Chtěl bych oznámit, že jsem se rozhodl žít minimálně do devadesáti let,“ reagovala na to hlava státu. A my se ptáme – měli by čtenáři G.cz zájem začít u nás uzavírat sázky?

A tady čtěte Desatero pražské kavárny.


Komentáře