Vadí vám žlutá pole?
Jaro je v plném proudu a Česko se nám celé zažlutilo. To díky zemědělcům, kteří se rozhodli, že na polích zasejí řepku, která momentálně zabírá 17 % orné půdy v Česku. Nutno podotknout, že se jedná o rostlinu k výrobě biopaliv, která se v podobě methylesteru povinně přimíchavají do benzínu a nafty. Paradoxně není používání řepky olejné jako biopaliva ani tak ekologické, jak se tvrdí, ale zákon je zákon. Tato základní fakta už samozřejmě dávno víme. A rovněž víme, že když budeme každý rok pěstovat stejné plodiny na stejném poli, tak se tím půda znehodnotí. Jenže dotace má u nás větší slovo než historická zkušenost.
V souvislosti s debatami o řepce se kritiky dočkal i Andrej Babiš, jehož bývalá firma Agrofert hojně tuto plodinu pěstuje již několik let. V neděli dokonce na sněmu Agrární komory v Brně vyzval české zemědělce k tomu, aby bojovali proti lžím, které o pěstování řepky šíří zlí jazykové. Babiš říká, že řepka neničí půdu ani spodní vodu. S tímto tvrzením přírodvědci samozřejmě nesouhlasí a tvrdí, že pěstování řepky olejné půdu vyčerpává. Řepku brání i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který si stojí za tím, že rostlina půdě prospívá a navíc zadržuje vodu v krajině.
Babiš navíc na Agrárním sněmu zdůraznil, že řepka je využívána k mnoha účelům. Že ačkoliv se všude uvádí, že slouží jen jako součást biopaliva, to se týká „jen“ třetiny z vypěstované produkce. Ano, řepka se skutečně využívá například v potravinářství, jelikož se z ní vyrábí olej na smažení nebo majonéza. A je toho víc. Namátkou můžeme jmenovat pelety, které mají podobnou výhřevnost jako hnědé uhlí, marazí a hydraulické oleje, kosmetické produkty, mýdlo, prací prostředky, masážní oleje nebo krmivo pro hospodářská zvířata. Všestrannost řepky olejné je pravdivá, na druhou stranu kukuřice nebo konopí mají podobnou škálu využití ve výrobě.
Našemu premiérovi se rovněž nelíbilo, že Česko není potravinově ani zemědělsky soběstačný stát, ale přitom má páky s tím něco dělat. Kdyby ministerstvo zemědělství finančně podpořilo pěstování brambor a další zeleniny, nemuseli bychom se dnes divit, že je zelenina už skoro stejně drahá jako maso. Přitom se dopředu vědělo, že loňská úroda bude poznamenána suchem, ale místo toho vláda cpala miliardy do jízdného pro seniory a studenty a utrácela, kde se dalo.
Je zbytečné si stěžovat tam, kde to máte šanci ovlivnit. Jen si vzpomeňte na duben, když vláda odmítla zrušit návrh Pirátů a opozičních stran na povinné přimíchávání biopaliv. Odůvodnila to tak, že by ČR hrozily sankce z EU, jelikož bychom neměli alternativní řešení pro výrobu biopaliv. Otázkou, na kterou možná nechceme znát pravdivou odpověď, je tedy hlavně to, proč vláda v těchto chvílích nevymýšlí plán B, který bude méně ekologicky škodlivý a umožní na českých polích pěstovat potraviny.
A zde je 6 zásadních vzpomínek na bývalého premiéra Paroubka.