fb pixel KOMENTÁŘ: Po pětašedesáti letech nás zase děsí Sputnik – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Po pětašedesáti letech nás zase děsí Sputnik

Zdroj: Autor: NSSDC, NASA[1] – http://nssdc.gsfc.nasa.gov/database/MasterCatalog?sc=1957-001B, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1129363

Sputnik je jedním z nejpoužívanějších slov posledních několika dnů. Možná bychom si mohli připomenout, co byl vlastně původní Sputnik zač. A jak nemá žádnou souvislost s naší současnou situací.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.3.2021, 11:17

Sputnik I–V

Před více než pětašedesáti lety celému západnímu světu přeběhl mráz po zádech. Sovětský svaz totiž vypustil do vesmíru první věc vytvořenou člověkem. Družice se jmenovala Sputnik a byla to v podstatě jen pípající plechová mičuda s vysílačkou. Ale pro demokratickou část planety to nebyl úplně příjemný zážitek. Znamenalo to nejenom, že Rusáci jsou o krok napřed, ale že jsou už i tam nahoře.

Po boji s nacisty, kteří byli přes všechna svoje zvěrstva dost konvenčním protihráčem, vzbuzoval Sovětský svaz v západním bloku silnou paranoiu. Je pravda, že si za svůj rudý stihomam mohli třeba Amíci do značné míry sami, ale historicky nelze popřít, že SSSR byl mnohem mazanější protihráč a agenti, sympatizanti a kolaboranti sovětského Ruska mohli být kdekoli.

Americký novinář a historik Dan Carlin například ve své práci ke studené válce zmiňuje podezřelou smrt našeho Jana Masaryka jako něco, čím byl západní svět šokován a co dokazovalo, že na rozdíl od nácků, Rusko vede svoje války úplně jinak. A o necelých deset let později Sověti vypustili Sputnik. Aby to celému světu každých devadesát minut připomínal.

Svým způsobem byl Sputnik důkazem toho, že metody totalitního Ruska jsou různé a jeho lidé mohou být kdekoli. Možná je v tom nějaké poselství pro současné Česko, těžko říct.

Mimochodem, nejspíš to nemá žádnou souvislost, ale... prezident Zeman v rozhovoru pro konspirační web Parlamentní listy prohlásil, že by měl premiér Babiš odvolat šéfku Státního ústavu pro kontrolu léčiv a ministra zdravotnictví, protože brání použití neschválených ruských vakcín Sputnik V… a když už v tom bude, měl by odvolat i ministra zahraničí, který nechce, aby se Rusové podíleli na stavbě jaderné elektrárny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články