1. Al Capone
Bezpochyby vůbec nejznámějším obyvatelem legendární pevnosti byl neméně legendární gangster Al Capone. Do Alcatrazu jeden z nejvlivnějších mafiánů 20. století přišel roku 1934. Dozorci ho drželi izolovaného od světa i spoluvězňů, což mělo za následek rozpad jeho venkovní říše. Zhoršil se jeho psychický stav a naplno u něj propukla syfilida, kterou se nakazil v mládí. Kvůli nemoci, demenci a za dobré chování jej propustili v roce 1939. Uchýlil se na své floridské sídlo, kde o osm let později zemřel.
2. George „Machine Gun“ Kelly
V Alcatrazu si tenhle gangster odseděl dlouhých 17 let. Přezdívku měl, jak jinak, podle své nejoblíbenější zbraně, samopalu Thompson. Jeho nejslavnější zločin byl únos ropného magnáta Charlese Urschela, za kterého se svým gangem získal výkupné 200 000 dolarů. Urschel to ale nenechal jen tak být a nasbíral dost důkazů na to, aby grázlíky poslal do chládku.
3. Robert Stroud – „Alcatrazský ptáčník“
Na jedné straně nadšený ornitolog, spisovatel, člověk s IQ 134, na straně druhé psychopat se sklony k násilí a jeden z nejznámějších amerických zločinců. Robert Stroud byl k vězení odsouzen za vraždu muže, který odmítl zaplatit prostitutce, jež pro Strouda pracovala. Vystřídal několik věznic, protože byl dost agresivní a vyvolával rvačky. V některých ho nechali mít jeho milované ptáky, ne tak v Alcatrazu. Ten opustil ve chvíli, kdy se jeho zdravotní stav velmi zhoršil a následně zemřel ve zdravotnickém zařízení.
4. Roy Gardner
Roy Gardner je byznysmen, který jeden čas vlastnil Manchester United, také to ale byl bankovní lupič, který seděl v Alcatrazu ve stejné době jako Capone. Jednou to prý schytal vrženým nožem do paže, když slavného gangstera odstrčil z cesty. Do Alcartazu se Gardner dostal poté, co uprchl z věznice na ostrově McNeill (tam seděl třeba Charles Manson, pro zajímavost) a v dalším vězení rozpoutal vzpouru. Nic tvrdšího už pro něj prostě neměli.
5. Henri Young
Pohledný bankovní lupič, ze kterého se stal vrah. Henri Young se spolu s dalšími čtyřmi spoluvězni z Alcatrazu pokusil utéct v roce 1939. Dva prchající zastřelili, jeden podlehl zraněním, Young a další spoluvězeň přežili a byli zadrženi. Oba pak dostali tři roky na samotce. Poté, co Younga pustili mezi ostatní, se svého „kamaráda na útěku“ rozhodl zavraždit. Pak ho přesouvali po různých věznicích, až ho roku 1972 pustili na svobodu. Hned nato zmizel a od té doby o něm nikdo nic neví.
6. Alvin Karpis
Kolegové z gangu mu říkali Ray, veřejnost mu přezdívala „Děsivý Karpis“, to kvůli jeho zlověstnému úsměvu. Je jedním z pouhých čtyř zločinců, kteří získali označení „Veřejný nepřítel č. 1“ a jediným, kterého policie dostala živého. V Alcatrazu si měl odsedět vůbec nejdelší trest ze všech, 26 let, a pracoval tam především v pekárně. Když pak věznici zrušili, byl přesunut na McNeillův ostrov, kde učil Charlese Mansona hrát na kytaru.
7. James „Whitey“ Bulger
Mezi zločinci se pohyboval od mládí a jeho pobyt v Alcatrazu zdaleka není tím nejzajímavějším v jeho životě – spíš to, co bylo potom. Whitey Bulger, šéf bostonského gangu, čelil obvinění z vydírání a jedenácti vražd. Policii unikal dlouhých 16 let, než ho v roce 2013 konečně dopadla. Dnes si odpykává doživotní trest.
8. Mickey Cohen
Člen židovského gangu s vazbami na americkou Cosa Nostra. Chybělo málo a na šikmou plochu vůbec nemusel. K organizovanému zločinu se přimíchal až poté, co mu nevyšla kariéra profesionálního boxera. Díky své brutalitě se stal slavným a mocným mafiánem, ale policie mu nikdy nedokázala nic než neplacení daní. V Alcatrazu strávil část života, nakonec zemřel na svobodě ve dvaašedesáti kvůli nádoru v břiše.
A tady čtěte o historii mafie na Slovensku.