fb pixel
Vyhledávání

7 vynálezů od NASA, které používáme každý den

Když Amerika vyhazovala peníze do vesmíru, spousta z těch miliard ve výsledku skončila i na Zemi, v podobě nových patentů na věci, které používáme dnes a denně.

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 24.5.2016, 13:50

1. Paměťová pěna

foam_naturessleep_com www.naturessleep.com Byla vyvinuta k ochraně astronautů při startu a přistání. Je schopna se zdeformovat až na desetinu původní velikosti a stejně se znovu vrátí do původního tvaru, protože si ho ‚pamatuje‘. Po NASA byla využita při vývoji bezpečnostních prvků a až nakonec pro naše pohodlí. Dneska si dokonce můžete koupit i matraci s línou paměťovou pěnou. Ta se do původního tvaru dostává o poznání pomaleji.

2. Stříkací pistole

watercanon_techgroupglobal www.techgroupglobal.com Vzpomínáte na stříkací pistolky z dětství? Dostřel nula nula nic, hadičky často praskaly a nejvíc mokrý byl vždycky samotný střelec. Díky vynálezu Lonnie Johnson, která v laboratoři zkoumala fyziku trysek a simulovala nové způsoby využití na kapalině, se do oběhu dostaly vodní děla, která známe dnes. Dostříknou i za roh a zmáčí vás jako průtrž mračen. A může za to NASA.

3. Přesnídávky

home_made_cz www.home-made.cz Výživa astronautů je zásadním tématem. Na tělo totiž ve vesmíru působí spousta neviditelných sil, a tak se ve skutečnosti už pouhou existencí v nulové gravitaci nadřete stejně jako vrcholový sportovec. Na palubě lodi není místa nazbyt, takže kašovitá strava musí být výživná, kaloricky i vitamínově hodnotná a především skladná. Až později vědci pochopili, že co prospívá astronautům, to by mohlo prospívat i kojencům. A tak vznikly první obohacené přesnídávky, které dnes považujeme za naprostou samozřejmost.

4. Nepoškrabatelné sklo

gorilla_glass_ www.androidheadlines.com Používá se na čočkách fotoaparátů, brýlových skel a dalších choulostivých površích. První ho ale potřebovali ke své práci astronauti, u nichž by jakékoliv poškrábání ochranného povlaku skla mohlo znamenat vážné zranění. V případě oslnění Sluncem, např. skrz mikrotrhlinu v solárním krytu, hrozí ztráta zraku. A vesmír je plný malých částeček, které podobnou trhlinu způsobí. Proto bylo potřeba vyvinout speciální povrch, z něhož dnes profitujeme i my.

5. Tenisky

solecollec www.solecollector.com Staré tenisky byly prostě sportovní obuví – plnily svůj účel. Ty dnešní jsou však extrémně pohodlné, dokonce tak moc, že je někteří lidé nosí i do divadla. Může za to jejich vnitřní polstrování, které dokonale přilne k noze a umožňuje tak pohodlnější nošení a menší únavu končetin. Tuhle fintu si kecková impéria také vypůjčila od NASA. Speciální způsob obšití a polstrování byl prvně patentován pro vesmírné obleky.

6. Vodní filtry

filtr_kascoshaptech www.kascosharptech.com Vesmírní pionýři pijí svou vlastní moč. Neděláme si legraci, voda na Mezinárodní vesmírné stanici je od roku 2008 vyráběna tzv. z vlastních zdrojů. Jde o vodu získávanou z moči astronautů. Aby byla nezávadná, svěží a chutná, musela NASA vyvinout speciální vodní filtry. Jejich starší verzi si dnes můžete koupit a čistit s nimi už tak dost čistou vodu. S tou močí to nezkoušejte, protože tyhle starší filtry ji prý čistí jen tak nějak napůl.

7. Foťák v mobilu

robosavvy www.robosavvy.com CMOS senzory jsou díky své miniaturní velikosti jednou z nejrozšířenějších fototechnologií. Najdete je ve foťácích, kamerách, ale především v mobilních telefonech, noteboocích a tabletech. Za jejich vývojem stojí Eric Fossum, který potřeboval zmenšit kamery tak, aby se vešly do interiérů vesmírných lodí nebo na exteriéry nejrůznějších sond. Nakonec se mu podařilo najít náhradu za příliš velké CCD senzory. Díky němu se s iPhonem dá vyfotit pěkná fotka, zatímco s Nokií před deseti lety jste vyfotili leda kubistický experiment o rozlišení čtyřikrát čtyři pixely.

A TADY máte 8 nejdivnějších věcí, které jsme poslali do vesmíru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články