1) Troposmie
Nikdo nemá rád smrad z výkalů. A co teprve lidí trpící troposmií. Ti totiž vnímají jakýkoliv zápach jako odpudivý smrad přeplněné žumpy. Nemoc, která je natolik podivná, že pro ni existuje několik názvů (kromě troposmie je známá i jako parosmie nabo cacosmie) blíže nevysvětlitelným způsobem totálně rozhodí vnímání čichu. V některých případech postižení cítí variaci na jeden puch, v jiných některé věci smrdí třeba jako hnijící vejce a jiné jako zvratky. Vzhledem k tomu, že čich je důležitý pro vnímání chuti jídla, mají nemocní zkreslené i chuťové vjemy.
2) Kataplexie
Kataplexie neboli náhlá ztráta svalového napětí vede k tomu, že lidské tělo najednou prostě vypne a z člověka se stane hadrová panenka. Nedochází při tom ke ztrátě vědomí, takže plně vnímáte to, jak vám celé tělo ochabuje a řítíte se k zemi. Spouštěcím mechanismem ve většině případů bývá silný emoční prožitek. Zasmějete se dobrému vtipu, vylekáte se nebo zažijete milostné vzplanutí a už se válíte na podlaze jako pytel brambor. U některých pacientů dochází spíše ke chvilkové ztuhlosti a strnulosti, jiní naopak pociťují naprosté nedobrovolné uvolnění, které je různě rychlé od pár vteřin do několika minut. Co nemoc způsobuje, nikdo přesně neví a léčba sice existuje, ale je natolik drahá, že v momentě, když vám lékař řekne její cenu, se nejspíše sesunete pod stůl.
3) Hemianopsie
Zažili jste někdy, že vám na monitoru vypadla půlka obrazu? Teď si představte, že existují lidé, kterým se to samé stalo s jejich zrakem. A co je nejhorší, můžete být jedním z nich a ani o tom nevíte. Lidské oči jako párový orgán mají tu výhodu, že jedno oko doplňuje druhé, takže pokud jedno vidí s určitými nedostatky, druhé tyto nedostatky kompenzuje a člověk si podle informací, které mu dojdou do mozku, ani nevšimne, že je něco špatně. V případě hemianopsie to může být značně ošemetné, protože ztracené zorné pole pomocí druhého oka mozek svým způsobem dopočítává, tudíž se může stát, že prostě narazíte do věci, o které vůbec nevíte, že před vámi je, protože ji nevidíte. Mozek lidí s touto poruchou zraku způsobenou většinou lehkou mrtvicí je navíc tak zmatený, že není schopen pochopit, že část toho, co byste měli vidět, prostě chybí. Špatnou zprávou je, že hemianopsie buď zmizí relativně brzy sama, nebo ji máte napořád.
4) CRPS syndrom
Nervová porucha nese odborný název Sudeckův algodystrofický syndrom a písmenná zkratka v názvu pak znamená Complex region pain syndrome tedy komplexní lokální syndrom bolesti. Četli jste někdy v tělocvičně na motivačním plakátu, že bolest je jen ve vaší hlavě? Bohužel autor výroku neví, jak blízko je k pravdě. Když zdravému člověku někdo stoupne na nohu, jeho mozek vyšle jednorázový signál bolesti, který po chvíli odezní. U člověka postiženého CRPS syndromem se mozek zasekne a posílá tento signál pořád dokola klidně i několik hodin. Obyčejné šlápnutí na nohu tak cítíte, jako by vám nohu drtil parní válec. Syndrom vzniká v mozku, ale nikdo neví proč a léčba je silně individuální a nefunguje na všechny pacienty stejně. Při nejtěžší formě syndromu je pak víceméně jakýkoliv pohyb a dotyk bolestivý a pacient musí užívat silné léky na tišení bolesti a blokování příslušných neuroreceptorů, aby byl vůbec schopen existovat a jen se v posteli nesvíjel v mučivých křečích.
5) Ehlersův-Danlosův syndrom
Syndrom pojmenovaný podle dvojice francouzských lékařů ve většině případů způsobuje jen kloubní hypermobilitu, což není zas až tak nejhorší, reálným dopadem je akorát předčasná artróza. Lékařům se ale podařilo zjistit, že v mnoha případech je symptomem onemocnění i odolnost proti anestetikům. Představte si, že vám například trhají zuby bez umrtvení a jediné, co s tím můžete dělat, je zarývat prsty do opěrek zubařského křesla a plakat. Zuby jsou ještě procházkou růžovým sadem. Nedej bože, že pacient s Ehlersovým-Danlosovým syndromem potřebuje operaci. Ani oblbovák, co by složil koně, ho neuspí, lokální anestezie na umrtvení daného místa také nefunguje. Každá operace je tak brutálním návratem do minulosti, kdy váleční chirurgové v lazaretu raněným dali tak leda klacek mezi zuby a začali jim uřezávat nohu. Důvodem odolnosti vůči anestetikům je skutečnost, že syndrom způsobuje odlišnou stavbu tkáně a nervů, které na anestetika jednoduše nereagují.
6) Chladová kopřivka
Libujete si v současném horkém počasí? Jako pacientům trpícím chladovou kopřivkou by vám ani nic jiného moc nezbývalo. Ať to zní jakkoliv absurdně, tito lidé jsou alergičtí na chlad. Opět záleží na stupni nemoci. Mírné projevy způsobí jen nepříjemnou vyrážku a zarudnutí v místě, kterého jste se na těle dotkli něčím chladným. Závažnější formy choroby pak způsobují při jakémkoliv kontaktu s chladem bolestivé pálení. Takový skok do ledového bazénu může být smrtící, jelikož kopřivka zároveň může vyvolat anafylaktický šok, tudíž pokud vás nečekaně ofoukne studený vítr, je možné, že na místě zkolabujete a zastaví se vám dýchání. Alergie na lepek nebo ořechy je sice protivná, ale aspoň jde uhlídat. V restauraci vám sice řeknou, co máte v jídle, ale nikdo vám neřekne, že najednou někdo otevře okno a průvan vás zabije.
7) Afázie
Co mají společného komiksový Groot ze Strážců galaxie a obrovský sluha Hodor z Her o trůny? Oba dokážou říct jen jednu věc. A to je častý případ i lidí stižených afázií, tedy určitou formou ztráty schopnosti řeči v důsledku úrazu, intoxikace nebo cévní sraženiny ve specifické oblasti mozku. Pacienti jsou tak pro slovní komunikaci odkázáni na opakování pár slov nebo jen slabik. Jinak jsou ale jejich intelektuální a jiné schopnosti normální a písemně se dorozumí v pořádku. Zvláštním typem afázie je takzvaná žargonová parafázie, kdy řeč působí normálně, má správnou melodii a skladbu slov do větných celků, jen místo správných slov pacient říká slova zcela náhodná či jen nesmyslně blábolí tak, že to stále zní jako jazyk, kterým hovoří.
Zde se pak můžete seznámit s mýty, které panují kolem HIV a AIDS.