1. Váš vlas neumře
Když si obarvíte vlasy chemickou barvou, tak je v podstatě kompletně umrtvíte. Peroxid a další agresivní látky je nevratně poničí a vy pak na hlavě vlastně nosíte mrtvé kožní deriváty. Tyto barvy totiž musí proniknout do struktury vlasu, proto je možné, aby se černovláska obarvila na blondýnu a podobně. Henna vlas obarví jen zvenku. A co je vlastně henna? Henna (Lawsonia inermis) je keř až 4 m vysoký, s malými podlouhlými lístky, který roste hlavně v subtropickém pásmu, například v Íránu, Indii, Pákistánu, Egyptě, Maroku, Libyi a Tunisku. Čím vyšší je teplota vzduchu, tím více barviva listy obsahují.
Lístky se otrhají, usuší a rozemelou na velice jemný prášek, který se následně smíchá s vodou a nanese na vlasy a po několika hodinovém působení jim dodá měděný až mahagonový nádech. Přidáním dalších přírodních barviv, jako třeba heřmánek nebo indigo, se pak dá docílit celé řady dalších barev - od zlaté blond přes hnědou a kaštanovou až po černou.
Wikipedia.org
2. Bude chráněný
Jak už bylo řečeno výše, henna vlas obarví tak, že ho obalí. Vytvoří na něm vrstvičku pigmentu, takže je vhodná i pro barvení šedivých vlasů. To znamená, že vlas ochrání proti nepříznivým vlivům, místo aby ho, jako běžné chemické barvy, naopak oslabila a rozlámala. Proto, když třeba neexistuje odstín henny, který by vám vyhovoval, můžete používat bezbarvou hennu čistě jen jako ochrannou masku.
3. Bude to vypadat přirozeně
Protože je henna přírodní barvou a všechny odstíny, které se z ní dají stvořit, jsou z přírodních barviv, jako již zmiňovaný heřmánek, indigo nebo třeba chilli, vlasy obarvené hennou mají přirozenou barvu. Na rozdíl od klasických barev tedy vlasy obarvené hennou nepůsobí na první pohled jako obarvené.
4. Ušetříte
Hennový prášek můžete buďto koupit v balení s určitou gramáží, nebo, pokud třeba budete na dovolené v Egyptě nebo zemích na Blízkém východě, ji můžete koupit na tržišti v požadovaném množství. Henna na středně dlouhé vlasy vás na jedno barvení vyjde v průměru na 70 korun. Chemické barvy, které nejsou úplně nekvalitní, se dají koupit od stovky výš.
Wikipedia.org
5. Můžete to udělat svépomocí
U klasických chemických barev, melírů nebo odbarvení je lepší svěřit se do rukou kadeřnice, protože při domácích pokusech to může dopadnout hodně špatně. Barvu smyjete dříve a vlasy máte oranžové. U henny toto riziko nehrozí, vlasy s ní v klidu nabarvíte doma a v případě "nehody" nikdy nezůstanete s nějakou šílenou barevnou kreací. Čímž se vracíme k předchozímu bodu - ušetříte.
6. Vlasy vám lépe porostou
Henna vlasy vyživuje a chrání, tudíž nepadají, nelámou se a rychleji a lépe rostou. Právě kvůli ochranné funkci henny se vám nebudou třepit konečky tak často, nebudete je muset nechávat zastřihávat každý měsíc a vlasy vám logicky rychleji povyrostou.
7. Nebudete vypadat jako Kateřina Kristelová
Chemicky odbarvená blondýna může vypadat dobře, pokud je ovšem dobře odbarvená. Určitě všichni znáte ty případy, kdy jsou odbarvené vlasy zažloutlé a žena s takovou barvou vypadá starší a ztrhanější.
Wikipedia.org
Návod na barvení hennou:
Pokud si přejete mít zrzavé vlasy, kupte si klasickou hennu francouzské nebo egyptské značky. Je buď označena jako měděná nebo jako originální henna. Prášek rozmíchejte s horkou vodou tak, aby vám vznikla kaše stejné konzistence, jakou mají klasické barvy na vlasy. Pokud chcete, aby zrzavá byla opravdu zrzavá, přidejte do barvy šťávu z jednoho citronu. Naneste ji štětcem na umyté a mokré vlasy stejně, jako se nanáší chemické barvy. Vlasy poté zabalte do igelitu a do ručníku a nechte hennu působit alespoň čtyři hodiny, poté důkladně vymyjte. Pokud s barvením začínáte, platí, že čím déle necháte hennu působit, tím lépe. Klidně i přes noc.