fb pixel 5 českých politiků, kteří se hlásí k duhové barvě: komu se to vymstilo a komu naopak pomohlo? – G.cz
Vyhledávání

5 českých politiků, kteří se hlásí k duhové barvě: komu se to vymstilo a komu naopak pomohlo?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Praha možná bude mít gay primátora. Kandidát ANO Petr Stuchlík se ke své orientaci otevřeně hlásí, a proč by taky ne; zkorumpovat se může nechat kdokoliv bez ohledu na to, co má rád v ložnici. A zatímco otevřená mysl nad takovým přiznáním mávne rukou a v zahraničí je to čím dál běžnější, čeští politici mají s coming outy problém. Ne všem se to totiž vyplatilo...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.8.2018, 16:17

1. Petr Stuchlík

Podnikatel Petr Stuchlík se posunul do čela pražské kandidátky ANO a tím pádem je možným příštím primátorem. V čase Prague Pride 2018 poskytl Aktualne.cz rozhovor, kde se rozpovídal o tom, že chce být pro veřejnost plně transparentní, a to včetně faktu, že je homosexuál. Fajn pro něj, ale pořád na ním stojí jeho velmi temný, neprůhledný šéf. Na druhou stranu je třeba uznat, že téma orientace vytáhl tak akorát včas před volbami, že to nevypadá moc zoufale, ale zároveň si to LGBT komunita v říjnu ještě bude pamatovat a dá mu hlas. Stuchlík se evidentně poučil z chyb jistého svého kolegy...

2. Matěj Stropnický

Matěj Stropnický, někdejší šéf Zelených, udělal před parlamentními volbami 2017 mnoho malých přešlapů a jednu velkou botu. Jen pár dní před otevřením volebních místností přišel se zcela překvapivým a šokujícím odhalením, že je na kluky. Věc, o které se dlouhodobě spekulovalo, v ten moment působila jako snaha rychle tonoucího chytit se hodně tenkého stébla, a tak to taky dopadlo. Část zelených voličů tento okatý trik odradil.

3. Jiří Pospíšil

S Jiřím Pospíšilem to bylo vždycky složité. Dlouho prohlašoval, že se nikdy nestane členem žádné politické strany, teď je předsedou TOP 09 a také povede její pražskou kandidátku. Před lety byl vyzýván, ať se konečně přizná, že je gay, pak se objevily spekulace, že žije s moderátorem Václavem Moravcem, on ale mlčí a mlčí a odmítá své soukromí veřejně odhalovat. Zároveň ale podporuje Prague Pride i LGBT komunitu.

4. Karla Šlechtová

Podobný případ jako Pospíšil je někdejší ministryně obrany Karla Šlechtová, i když ta je o něco otevřenější. Ačkoliv homosexuální orientaci nikdy přímo nepřiznala, na Queer Ballu LGBT populaci podpořila a prohlásila, že gay a lesbická komunita je i její komunita. Je to takový coming out mezi řádky, na její pověst a kariéru to ale žádný vliv nemělo. Obojí si bezpečně zkazila sama prapodivnými příspěvky na sociálních sítích.

5. Gustav Slamečka

Jestli nějaký český politik pocítil opravdu nepříjemný tlak kvůli orientaci, a to zejména od kolegů, pak je to bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka. Tomu se v roce 2010 dostalo dvojitého políčku, od Mirka Topolánka a od odboráře Jaromíra Duška. Duškovy výroky byly jasně homofobní (bylo to něco jako "Řeknu vám, že se před nimi bojím ohnout na chodbě pro tužku", pokud si dobře vzpomínáme), navíc tam proběhlo i obvinění ze zpronevěry. Topolánkův neformální rozhovor o Židech a gayích je už legendární, jeho prohlášení o Slamečkovi a jeho partnerovi Janu Novákovi (který byl tehdy šéfem Úřadu vlády) se ovšem neslo v přátelském duchu. Obojí média pěkně rozmázla a jinak spíše introvertní Slamečka chca nechca musel absolvovat minimálně jeden značně osobní rozhovor.

A tady čtěte, proč je úplně na hlavu vztekat se kvůli Prague Pride.

Podobné články

Doporučujeme

Další články