Cena práce se zvedne
„Minimální mzda stoupne od ledna z 13 350 Kč na 14 600 Kč. Jsem rád, že jsme v koalici dohodli na kompromisu, ale podle ČSSD musí minimální mzda znatelně růst i v příštích letech, jinak bude ČR země levné práce,“ napsal na svém Twitteru první místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Ano, je pravdou, že v naší zemi je s ohledem na průměr EU velmi nízká minimální mzda, na druhou stranu by se vláda měla ohlížet na zaměstnavatele, kterým se těmito kroky zvyšují náklady.
Stát na zvyšování minimální mzdy přece vydělává, protože mu jde do kasy více peněz z odvodů za zaměstnance. Za nerozumný krok a veliké riziko považuje plánované navýšení minimální mzdy i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a zároveň v pořadu Události, komentáře upozornil na to, že českou ekonomiku nemůže věčně čekat jen ůrst. „Finanční sektor to zcela určitě snese, ale v řadě odvětví to povede k nivelizaci mezd a především před námi asi nebudou stále jenom dobré časy. Dojde k ochlazení ekonomiky, může dojít ke krizi a ty firmy se stanou tímhle prudkým navýšením minimální mzdy mnohem zranitelnější,“ řekl Kalousek v České televizi.
Ano, je pravda, že minimální mzdu pobírá v Česku „jen“ 150 tisíc zaměstnanců. Jejich mzda nyní bude po zvýšení činit tedy 40 % z průměrné české mzdy, což by podle Hamáčka mělo ochránit tuto skupinu lidí od potenciální chudoby. Fenomén minimální mzdy je totiž velkým tématem ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová o něm pravidelně píše na svém Faceboku, kde tak nahání politické body u svých potenciálních voličů. Nemůžeme se pak divit, že patří mezi nejoblíbenější političky v naší zemi, když na svých sociálních sítích jen oznamuje o tom, jak někdo v této zemi dostane peníze navíc. Problém je v tom, že toto chování může probíhat jen v době, kdy se ekonomice daří. Schválně jak bude probíhat komunikace Maláčové v době ekonomické recese. Bude ČSSD solidární i vůči zaměstnavatelům, kteří budou nuceni propouštět kvůli vysokým nákladům své zaměstnance?
Všichni si totiž moc dobřé vzpomínáme na ekonomické myšlenky Jany Maláčové, která v roce 2018 vynalezla ekonomické perpetuum mobile, když tvrdila, že přidáním peněz státním zaměstnancům stát vydělá více peněz, protože odvedou více na daních. Takže si představte, jací lidé rozhodují o výši minimální mzdy v Česku.
A co z toho plyne? Že je rozhodně správné zvyšování mzdy, ale stát by se na tom měl rovněž nějakým způsobem podílet, protože nejde do nekonečna jen brát, nelogicky přerozdělovat a kupovat si hlasy voličů díky populistickým krokům typu zlevněné jízdné apod. Vláda by neměla zapomínat na to, že jsou to právě zaměstnavatelé, kdo musí toto zvyšování mezd platit, a to rovnou na více rovinách.
A zde se dozvíte, že politická situace na Slovensku je srovnatelná se zeměmi Afriky.