Zemanův pojízdný cirkus narazil. Čunek odmítl proplatit prezidentovi cestu na Zlínsko

Obrázek uživatele Jan Palička
13.10.2017, 13:10

Prezident Miloš Zeman po celé své volební období objíždí regiony, což daňové poplatníky přišlo již na téměř 20 milionů korun. Nyní ale při plánované návštěvě Zlínského kraje narazil. Hejtman Jiří Čunek mu odmítl náklady na návštěvu z krajského rozpočtu proplatit a rozzuřený Zeman se svým ansámblem musí zamířit jinam. To vše pochopitelně není kampaň.

Miloš Zeman už před svým zvolením prezidentem deklaroval, že bude prezidentem dolních deseti milionů. Během následujících téměř již pěti let svého funkčního období tuto svou roli, do níž se sám pasoval, naplňoval tím, že oněch dolních deset milionů pravidelně navštěvoval v regionech. Takové cesty prezidenta po republice ale nejsou zrovna levnou záležitostí. Zemanovy toulky Českem nás všechny stály již bezmála dvacet milionů korun.

Zeman jednotlivá města, kde má tu besedu s občany na náměstí, tu navštíví fabriku a jinde zase "pobaví" děti ve škole historkou o tom, jak probíhalo jeho vlastní studium, objíždí za doprovodu kompletní hradní suity svých nejvěrnějších. Nechybí tedy mluvčí Ovčáček, bezpečnostní prověrkou nedisponující kancléř Mynář, protokolář Vladimír Kruliš, kterého si můžeme pamatovat nejen díky vztahu s prezidentovou dcerou Kateřinou, ale i díky záhadné nehodě policejního BMW i8, občas si čas najde i poradce Nejedlý, díky němuž Zeman nesmí do Bílého domu a k tomu všemu samozřejmě několik členů ochranky, řidičů a dalšího personálu.

Uživit putovní Cirkus Zeman není jen tak. Cena za návštěvu se pohybuje v řádech statisíců a Zeman si je nechává proplácet z krajského rozpočtu, tedy z veřejných peněz. To se nepozdávalo hejtmanovi Zlínského kraje Jiřímu Čunkovi, který před plánovanou prezidentovou návštěvou Zemanovi vzkázal, že mu náklady na výlet hradit nebude a zaplatí mu maximálně večeři, pokud bude stát pro všechny členy výpravy do 30 tisíc korun. Šokovaný a notně rozezlený Zeman tak návštěvu Zlínska zrušil a místo toho pojede do kraje Olomouckého, kde nejspíše s úhradou nemají problém.

Zeman je dlouhodobě kritizován, že jeho cesty po regionech jsou kampaní za jeho znovuzvolení, což prezident vehementně popírá. Názor člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého je ale takový, že i na prezidentovy cesty v době, kdy usiluje o opětovné zvolení, by se měla vztahovat pravidla pro volební kampaň a mimo jiné by tak měly její celkové náklady dosáhnout maximálně 50 milionů korun a hlavně by neměla být v žádném případě financována z veřejných zdrojů. Jak už to ale se Zemanem bývá, tento výklad se mu nehodí do krámu a tak ho ignoruje.

A TADY si přečtěte, že se TOP 09 stala obětí internetových trollů.


Komentáře