Mistr obratu
V 80. letech minulého století se socialistický režim u nás nemohl pochlubit větším úspěchem než neskutečným JZD Slušovice. Za tímto vrcholem československého zemědělství stál jistý František Čuba, který v čele podniku stál už od roku 1963. Nikdo nepochopil jak, ale z naprosto průměrného družstva Slušovice postupně vybudoval agrokombinát mezinárodního věhlasu a především se sedmimiliardovým obratem (takový byl v roce 89, kdy byl podnik na vrcholu). Mašina na peníze v jednu dobu zaměstnávala 7 tisíc lidí a celá věc vešla ve známost jako tzv. "slušovický zázrak".
Odborníci se už tehdy shodovali na tom, že velkou zásluhu na úspěchu Slušovic měl Čubou zavedený systém tzv. motivačních faktorů práce, mezi které patřil například seberealizační faktor nebo faktor radosti z práce. Na svou dobu velmi progresivní přístup doplňovalo Čubovo maximální nasazení, který prý po dobu vedení podniku nikdy neměl dovolenou a také jeho boj proti alkoholu, který Čuba mezi všemi příslušníky družstva vyhlásil a udržoval je tak střízlivé a pracující.
JZD Slušovice za sebou zanechalo v dobách své největší slávy i poměrně značný popkulturní odkaz, a to například ve filmu Hauři z roku 1987, který byl natočen na základě literární předlohy stejnojmenné knihy od novináře Stanislava Váchy. O rok později vydal tentýž muž populárně naučnou publikaci s názvem Jak řídí Slušovice, kde na základě svých odborných stáží ve družstevním agrokombinátu popisoval zákulisní chod a strukturu celého podniku. Na Slušovice se rovněž odkazuje například i ve skladbě Slušovice od písničkářské dvojice Miroslav Paleček a Michael Janík. O legendárním JZD se hovoří ale i ve filmu Zdeňka Trošky Slunce, seno a pár facek.
Senátor na dovolené
Žádná pohádka však netrvá věčně. Jako hlava JZD Slušovice se Čuba ještě na konci 80. let stihl setkat se současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Sametová revoluce přinesla konec Čubovi i jeho zemědělskému království. Z funkce předsedy agrokombinátu Čuba odstoupil 22. srpna 1990, den po projevu prezidenta Václava Havla k výročí okupace v roce 1968. V něm Havel totiž mimo jiné řekl následující: „Za vším se skrývají chapadla neviditelných mafií, které se snaží kšeftovat s majetkem, který jim nepatří, ustavují podezřelé akciové společnosti a hledají cesty, jak bezpečně ulít nelegálně získaný kapitál. Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají celým naším potravinářstvím.“
Kauza Slušovice stačila na to, aby se z Františka Čuby stal fenomén. Muž se věnoval přednášení na vysokých školách, režisér Robert Sedláček o něm natočil dokument. V roce 2013 mu prezident Miloš Zeman, Čubův dlouholetý přítel, nabídl místo ve svém expertním týmu poradců a v roce 2014 Čuba uspěl v senátních volbách. Jenže už od roku 2016 se u něj začaly projevovat vážně zdravotní problémy, kvůli kterým se Senátu dlouhodobě nedocházel.
To by mu byli všichni odpustili, kdyby se vzdal funkce a s ní i senátorského platu. Čuba ale peníze za práci, kterou fakticky nevykonával, nadále pobíral standardní finanční odměnu. Poté, co se tomuto začala věnovat média, se Čuba v únoru 2018 rozhodl sepsat dopis, v němž oznámil, že po "nátlaku rezignuje na post senátora s platností ke konci měsíce". To se stalo rok a půl poté, co naposledy fyzicky navštívil zasedání Senátu a připadlo mu odchodné ve výši 303 600 korun.
Dnes by František Čuba oslavil 84. narozeniny, takže doufáme, že se vám tato bohulibá vzpomínka na něj a jeho domovský podnik líbila.