Závidí Miloš Zeman Putinovi jeho pravomoci? Možná proto by si jich přál víc – G.cz
Vyhledávání

Závidí Miloš Zeman Putinovi jeho pravomoci? Možná proto by si jich přál víc

Vážně chceme tohoto starého, nemovného pána znovu jako hlavního představitele republiky? Miloš Zeman má kritiku a urážky rád. Tedy samozřejmě jen v případě, že je sám rozdává. + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Miloš Zeman se v rozhovoru pro Blesk.cz nechal slyšet, že není spokojený se svými současnými prezidentskými pravomocemi. Nelíbí se mu například to, že k přehlasování prezidentského veta je zapotřebí „101“ poslaneckých hlasů. Přál by si, aby to bylo 120 hlasů od poslanců, protože podle něj je jeho veto velmi snadno přehlasovatelné. Nutno podotknout, že prezident během prvního roku svého druhého funkčního období právo veta ani jednou nepoužil.

Martin Miko
Martin Miko 21.1.2019, 14:52

Zeman si přeje více pravomocí

Český prezident je přesvědčen o tom, že jeho veto je velmi snadno přehlasovatelné poslanci, a tudíž si myslí, že by přímo volená hlava státu měla mít větší pravomoci než tomu bylo v minulosti, kdy byl prezident volen komorami Parlamentu. Současný ministr spravedlnosti Jan Kněžínek se pro Radiožurnál k tomuto nápadu staví spíše negativně. Tvrdí, že kdybychom posílili prezidentské veto, posunula by se naše země směrem k prezidentskému nebo poloprezidentskému systému, což neodpovídá Ústavě České republiky. Přece jenom jsme parlamentní republikou.

Miloš Zeman ve svém prvním funkčním období vetoval celkem 7 zákonů, uspěl však jen jednou. Naproti tomu ve svém druhém období, které trvá od loňského roku, jej nevyužil ani jednou. Nutno podotknout, že v rozhovoru pro Blesk.cz připustil, že se změnami pravomocí ve svém volebním období, tj. do roku 2023, prý nepočítá.

Co je to vlastně prezidentská republika? Jedná se o druhou nejrozšířenější formu vlády ve světě, která se vyznačuje větším počtem pracomocí pro hlavu státu než u parlamentního systému. Například ve Francii nebo v Rusku funguje takzvaná poloprezidentská republika, která se vyznačuje tím, že se prezident volí rovněž občany jako u nás. Co se týče formy vlády, tak se jedná o kombinaci parlamentního a prezidentského systému.

A zde je 5 zajímavostí, které jste možná nevěděli o nové aplikaci Tik Tok.

Podobné články

Doporučujeme

Další články