fb pixel Vyrazíme letos k moři? Když se situace nezhorší, mohli bychom v létě navštívit Chorvatsko, míní ministr zahraničí Tomáš Petříček – G.cz
Vyhledávání

Vyrazíme letos k moři? Když se situace nezhorší, mohli bychom v létě navštívit Chorvatsko, míní ministr zahraničí Tomáš Petříček

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Tak se zdá, že se začínáme pomalu vracet do relativně normálního života. Ano, nedá se předjímat, co bude za pár dnů, ale vycházejme nyní z toho, že se restriktivní protikoronavirová opatření začínají uvolňovat. Jedna z velmi diskutovaných oblastí je turistický ruch. Češi, Moravané a Slezané si cestování velmi oblíbili, a tak není divu, že napjatě sledují, kam a zda vůbec někam se letos podíváme. Navíc se blíží letní prázdniny! A ty si velká část našinců neumí představit bez toho, aby se vyrazilo na Jadran!

Martin Miko
Martin Miko 27.4.2020, 08:42

Chorvatsko patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější dovolenkové destinace turistů z Česka,1 takže se nemůžeme divit, že téměř milion z nich napadlo, kam letos pojedou na letos v létě. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) by bylo možné uvolnit v létě hranice kvůli výjezdům do některých zemí, kde nebude tolik nakažených lidí koronavirem. Kromě Chorvatska a Slovenska se uvažuje i o Rakousku, jak jsme se dozvěděli od ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

O Chorvatsku s ministrem zahraničí

Podle dosavadních předpovědí bude letošní léto jeden velký smutek. A do toho všeho ten pocit nejistoty. S festivalovou sezónou to nevypadá nic moc a s žádnými dalšími velkými akcemi, které nám pravidelně zpříjemňují léto rovněž asi nepočítejte. Nakonec budeme rádi, když budeme letos účastníky kamarádovy svatby nebo vesnické grilovačky. To jsme už dlouho nezažili, pokud vůbec.

V Česku si moc „hromadné“ zábavy neužijete, ale zase se vám otevírá spousta možností poznat naši zemi v podobě výletů po tuzemsku. Vsadíme se, že jste za celý svůj život nenavštívili ani polovinu z deseti největších měst v okolí, a že jste nepoznali ani třetinu z našich krásných hor. Letos bude dost času na to všechno napravit. Nicméně to vypadá, že možnost zamířit v létě k moři tu přece jen bude.

Vzhledem k tomu, že vás i nás cestování do zahraničí letos v létě zajímá, rozhodli jsme se oslovit tu nejpovolanější osobu ze všech, a to ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který nám exkluzivně odpověděl na několik otázek, které se týkají cestování do zahraničí.

Pane ministře, jak se stavíte k informacím, že by Češi mohli cestovat do Chorvatska a na Slovensko?

Slovensko by mohlo být jednou z prvních zemí, kam bychom mohli hranice otevírat, a to i s ohledem na to, že tady máme tisíce smíšených manželství. Co se týká Chorvatska, jsem přesvědčen, že by tam v létě už Češi odjet mohli. Pokud se samozřejmě situace nezhorší. Debatujeme o tom jak na vládě, tak s našimi zahraničními partnery. Primární je samozřejmě umožnit cestování za prací a v rámci ekonomických aktivit, pak teprve může přijít možnost volného cestování jako takového.

A co ostatní země? Podle jakých kritérií vůbec jsou země vybírány?

Hlavním kritériem je samozřejmě epidemiologická situace v dané zemi, jak zvládá nákazu COVID-19 - to riziko nesmí být vyšší než je v České republice. Sleduji např. situaci v Rakousku, rychle se tam zlepšuje. Takže i Rakousko může být v té první fázi otevírání našich hranic. Tím druhým logickým kritériem bude, že v první fázi to samozřejmě budou sousední státy, do kterých budou moci Češi vycestovat. Chorvatsko zvládlo pandemii nového koronaviru velmi dobře, pokud se situace nezhorší, budeme se bavit i o této možnosti vzhledem k zálibě Čechů v dovolených na Jadranu. Stále nás do léta čekají více než dva měsíce, já myslím že do té doby určitě bude rozhodnuto.

Takže říkáte, že Chorvatsko je oblíbené a zároveň bezpečné, proto je pro nás jasnou volbou. Doufáme, že podobným stylem se bude přistupovat i u dalších zemí Evropy. Dále bych se rád zeptal, jak budou ošetřené průjezdy tranzitními zeměmi? To se bude v létě týkat primárně cest do Chorvatska.

Možnost jet k moři do Chorvatska by předpokládala samozřejmě otevření hranic s Rakouskem. Dohoda by na tom samozřejmě musela být i se Slovinskem. Zda dojde ke kompletnímu uvolnění, nebo nějaké formě "koridoru" na cestě k moři, o tom je teď předčasné spekulovat. Jednání jsou v počátcích.

Pro mnoho lidí v pohraničí je zásadní možnost cestovat do některých vybraných částí Německa. Neuvažujete pro rekreační účely dovolit vycestovat i například k pobřeží Baltu, který se stal v posledních letech oblíbenou destinací?

Sám jsem chtěl jet o prázdninách s rodinou na dovolenou do Dánska. Plány ale nejspíš budeme muset změnit. Co se týká Německa, uvidíme, jak se bude situace v zemi vyvíjet, nákaza tam měla výrazně horší průběh než třeba na Slovensku. Nemyslím, že je reálné otevírat jen části některé země. Buď by to bylo celé Německo, nebo by zůstaly hranice do Německa pro dovolené zavřené.

Děkujeme za rozhovor a doufám, že se vás příště budeme kontaktovat v přívětivějších časech.

Vláda mate turisty i hoteliéry neustálými změnami

Zajímal nás ale i názor druhé strany. A zdá se, že Chorvati jsou zatím spíše zmatení. Vzhledem k tomu, že konec celosvětové pandemie v souvislosti s koronavirem covid-19 je v nedohlednu, tak se dá pouze předpokládat v několika variantách, co se bude dít v příštích měsících. „Vláda i ministr turismu celou situaci v Česku sledují a na základě rozhodnutí vaší vlády se snaží pružně reagovat. I chorvatská média se ptají, jak to bude v létě s turismem, protože v nejlepším možném scénáři přijede letos do Chorvatska o 40 % turistů méně oproti roku 2019. V tom nejhorším případě může být úpadek až 80 %,“ popisuje celou situaci Boris Debeljak z portálu Ubytovánívchorvatsku.cz, který se v oblasti česko-chorvatského turismu pohybuje přes 13 let.

„Situace v Chorvatsku se za poslední roky dost zvedla. Majitelé apartmánů, což je nejčastější možnost ubytování v Chorvatsku, si však nabrali hypotéky a doufali v pokračující turistický nárůst, jenže to se nestalo. Vláda se jim určitým způsobem snaží pomáhat. Odsouvá jim například platby. Místní turistické sdružení pro změnu odpouští polovinu poplatků za provozování činnosti,“ pokračuje Debeljak ve vyprávění o situaci v Chorvatsku. Zároveň říká, že na svých stránkách pocítil od začátku března úpadek o 95 %, a do toho mu přibyla spousta administrace s vysvětlováním aktuální situace ubyvatelům i turistům. „V podstatě každý den se vládní rozhodnutí mění, ale v Chorvatsku to není o moc lepší,“ dodává.

Chorvatsko je samozřejmě připraveno otevřít hranice pro svoje turisty, protože turismus pro Chorvaty představuje zhruba 20 % HDP. Na to se samozřejmě vážou další přidružené obory. Premiér Chorvatska Andrej Plenković v současnosti vede jednání s představiteli zemí EU, a to i s premiérem Andrejem Babišem, jak informovala agentura APA. Chorvatský premiér by si samozřejmě přál, aby se letos turismus v Chorvatsku co nejvíce nastartoval. Proto se snaží jednat proaktivním způsobem. „Všem je jasné, že letos nebudeme mít rekord v počtu návštěvníků jako v posledních třech letech, ale pracujeme na tom, abychom nějaký turismus umožnili v těchto podmínkách,“ prohlásil Plenković.

Podobné články

Doporučujeme

Další články