fb pixel Notre-Dame je jen špička ledovce: Nejkrásnější katedrály Francie vám vyrazí dech – G.cz
Vyhledávání

Notre-Dame je jen špička ledovce: Nejkrásnější katedrály Francie vám vyrazí dech

+ DALŠÍCH 15 FOTEK + DALŠÍCH 16 FOTEK

Minulý týden jsme si připomněli rok od neblahé události - od požáru slavné katedrály Notre-Dame v Paříži, oblíbeného cíle milionů turistů i věřících ze všech koutů světa. Pokud jste (stejně jako my) fanoušky středověké sakrální architektury, nemusíte ale příliš smutnit. Francie je totiž kolébkou dechberoucích a majestátních gotických katedrál. Vybrali jsme ty nejkrásnější z nich.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.4.2020, 11:26

Tam, kde i bezvěrec roztaje

Nemusíte být katolík, dokonce nemusíte ani věřit v žádnou láskyplnou nadpozemskou entitu, abyste dokázali ocenit dechberoucí estetiku gotických katedrál. A pokud se nějaká země může pyšnit opravdu ukázkovou sbírkou středověké sakrální architektury, je to Francie. Pařížský Notre-Dame zřejmě znáte, tím spíš, že před rokem ho půlka shořela, což nám, kromě mnoho memes se smutnou tváří Emmy Smetany, nic dobrého nepřineslo.

Ale co "ty ostatní"? Trvalo nám to pár let, ale zemi galského kohouta jsme v honbě právě za tímto druhem památek projeli křížem krážem (a tím "my" je myšlena autorka článku a její rodiče, kterým tímto patří oficiální dík za veskrze profesionální výběr fotografií a jejich poskytnutí) a (nejen) pro zpříjemnění karantény vám přinášíme výběr těch nejkrásnějších, co jsme viděli...

V galerii můžete kromě zmíněné pařížské dominanty vidět třeba slavnou katedrálu ve Štrasburku, především její interiér. Ve Francii se totiž o svoje pamětihodnosti vzorně starají, což ale bohužel pro turisty často znamená prohlédnout si primárně moc pěkné lešení. Navštívili jsme rovněž katedrálu Notre-Dame v severofrancouzském Amiens, což je jedna z největších a nejvýznamnějších staveb francouzské gotiky, a jako taková je pochopitelně součástí Světového dědictví UNESCO.

Další kamennou kráskou, která si zaslouží pozornost, je katedrála Notre-Dame v Laonu. Na rozdíl od řady svých kolegyň, které jsou ukázkami vrcholně gotické architektury, katedrála v Laonu je naopak skvostným příkladem gotiky rané. Stavěli ji od 8. do 12. století, ve své době patřila k nejdůležitějším poutním místům na francouzském území a je první stavbou, na níž došlo k dosažení formální jednoty všech architektonických prvků.

Dvacet fotek? Není to málo, Antone Pavloviči, říkáte si možná. A navíc, pokud máte o dějinách architektury alespoň základní přehled, možná už vás také napadlo, že nám ve výběru úplně chybí například slavná korunovační katedrála v Remeši, katedrála v Rouenu, kde upálili Janu z Arku nebo katedrála v Albi, která je unikátní tím, že je postavena z červených cihel a tak, aby v případě napadení města mohla sloužit jako pevnost.

No nebojte se nic! Všude jsme byli, ale protože vám nechceme přehltit mozky, čeká vás ještě druhý díl tohoto článku, který vás snad alespoň na moment rozptýlil od koronavirové izolační deprese.

Podobné články

Doporučujeme

Další články