fb pixel Vyhrát může nafintěná blondýna i zarostlý disident: 5 životních poznatků, které si odnášíme z voleb do Evropského parlamentu – G.cz
Vyhledávání

Vyhrát může nafintěná blondýna i zarostlý disident: 5 životních poznatků, které si odnášíme z voleb do Evropského parlamentu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Volby do Evropského parlamentu jsou konečně za námi a my si nyní můžeme zrekapitulovat několik zásadních pravd, které jsme si z nich odnesli. Opět se ukázalo, že socani a komunisté slábnou, což nastínily už volby parlamentní. Ale je toho víc...

Martin Miko
Martin Miko 27.5.2019, 11:32

1. Jednou mrtví, navždy mrtví

Trend potápějící se ČSSD pokračuje a zdá se, že je to mnohem vážnější, než jsme si původně mysleli. Sociální demokraté totiž ve volbách obdrželi pouhých 3,95 % hlasů, což je největším překvapením, protože oproti volbám z roku 2014 je to propad o 10,22 %. Kam se všichni ti voliči ČSSD poděli? Nevíme, ale tušíme, že jim je vyzobalo hnutí ANO.

2. Ani rozdávat 8,6 miliard 4 dny před volbami nepomáhá

Vzpomínáte si na minulé pondělí, když vláda zázračně našla 8,6 miliard korun na rodičovské příspěvky? Byl to dobrý předvolební tah, jenže zdá se, že nezacílil na správnou skupinu a maminky s dětmi a těhulky se místo k urnám rozhodly jít o víkendu na procházku po parku.

3. Jeden sluníčkář xenofobní stranu nepoškodí

I přes to, že se na kandidátce SPD objevil sluníčkář Robert Vašíček, který rád cestuje do muslimských zemí, jí halal kebaby, navštěvuje mešity a čte si z Koránu, stranu Tomia Okamury to v očích voličů vůbec nijak nepoškodilo. Partaj ve volbách získala 9,14 % hlasů, čímž si zajistila dva mandáty v EP.

4. Niedermayer je jistota, Vondra překvapil

Pravděpodobně nikdo nepochyboval o tom, že se Luděk Niedermayer (koalice TOP 09 a STAN) dostane do Evropského parlamentu. Překvapením však bylo, že se stal rekordmanem v počtu preferenčních hlasů, jelikož získal 67 430 hlasů. Na druhém místě skončila pohledná kandidátka hnutí ANO Dita Charanzová (to je ta fintilka z úvodní fotografie tohoto článku, jen pro pořádek), které voliči dali 53 924 hlasů. Nejvýrazněji zazářil čím dál zarostlejší Alexandr Vondra (ODS), který se do Evropského parlamentu dostal z 15. místa na kandidátce.

5. I díky recesi se můžete stát milionářem

Jakmile se straně podaří ve volbách získat minimálně jedno procento, má nárok na finanční kompenzaci od státu. V přepočtu je to 30 korun za každý získaný hlas. Recesistickému hnutí ANO, vytrollíme europarlament se podařilo získat 1,36 % hlasu, což v přepočtu znamená, že získá 1,11 milionu korun. Tento vtip se opravdu vyplatil!

A zde se dozvíte, jak vlastně ty volby do Evropského parlamentu dopadly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články