fb pixel Všechno nejlepší, pane Kalousku! Asi nejnenáviděnější český politik má narozeniny. Šedesátka číhá za rohem – G.cz
Vyhledávání

Všechno nejlepší, pane Kalousku! Asi nejnenáviděnější český politik má narozeniny. Šedesátka číhá za rohem

Křivý kokot + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Muž, který může v podstatě za všechno špatné v tomto státě, dnes slaví 59. narozeniny. Miroslav Kalousek patří mezi nejneoblíbenější české politiky v historii. My mu však stále fandíme, protože ho opoziční politici i po letech stále stejně nenávidí. I Andrej Babiš po letech s žílou na čele čas od času zmíní jeho jméno v televizi, což škodolibého Kalouska určitě vnitřně uspokojuje.

Martin Miko
Martin Miko 17.12.2019, 10:29

Za všechno může on!

Být Kalouskem za současné Babišovy vlády musí být naprosto skvělé. Můžete nadávat a kritizovat vše a najde se obrovské procento lidí, které vám dá za pravdu. Bohužel další volby do Poslanecké sněmovny nás čekají až za necelé dva roky a voliči rychle zapomínají na špatné věci a utrácení, které se za poslední dva roky udály, a do té doby vládnou strany opět vyrukují s líbivými plakáty a populistickými sliby, na které jednoduší voliči skočí. Takže nám nezbývá nic jiného než popřát nenáviděnému Kalouskovi štěstí a sílu, což rozhodně bude potřebovat.

V den jeho narozenin by bylo rozhodně dobré si připomenout zásadní události z jeho života. Narodil se 17. listopadu 1960 ve městě Tábor. Po maturitě nastoupil na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde v polovině 80. let získal titul Ing., avšak sám přiznal, že kdyby nebyl členem SSM, tak by mu studium na vysoké škole nikdy nebylo umožněno. Po škole nastoupil jako technolog do výrobního podniku Mitas Praha. Na konci 80. let se stal mluvčím Občanského fóra, což rozhodně nebyla jeho první zkušenost s politkou. Po absolvování vysoké školy se totiž stal členem Československé strany lidové v Praze, kde vydržel až do roku 2009.

V 90. letech se Kalousek díky svým schopnostem a politické angažovanosti dostal na mnoho zajímavých pracovních míst. Od roku 1990 pracoval na Úřadu vlády ČR jako odborný poradce místopředsedy vlády ČR a od roku 1992 se stal ředitelem odboru poradců místopředsedy vlády ČSFR. Následně se v rámci Úřadu vlády ČR dostal do několika vedoucích pozic, kde se staral o Jihočeské pivovary nebo Pozemkové fondy ČR. V pozici náměstka ministra obrany měl na starost řízení armádních zakázek. V této funkci měl v roce 1997 podepsat kupní smlouvu na prodej kasáren u náměstí Republiky, která nakonec nevyšla a stát na tom tratil několik stovek milionů korun.

V roce 1998 se poprvé stal poslancem za KDU-ČSL, což znamenalo jeho vstup do vysoké politiky. Od roku 1999 do roku 2001 figuroval jako místopředseda lidovců. V roce 2003 se stal předsedou KDU-ČSL a o dva roky později obhájil svůj post. V roce 2005 byl Kalousek mediálně řešen kvůli nejasnému získání luxusního bytu ve Veleslavíně, který měl pořídit se svou manželkou. Koupit jim ho měl jeho švagr, který byl v minulosti vyšetřován policií kvůli údajné korupci.

Po odstoupení z funkce předsedy lidovců v roce 2006 se rozhodl, že zůstane členem strany. Mezi lety 2007 až 2009 vykonával funkci ministra financí ve vládě Mirka Topolánka. Plánování založení strany TOP 09 probíhalo od roku 2008 na základě jednání Miroslava Kalouska s tehdejším senátorem Karlem Schwarzenbergem a Petrem Gazdíkem. Oficiálně však strana vznikla až na konci června roku 2009. Předsedou strany se stal Schwarzenberg a prvním místopředsedou Kalousek. Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 získala TOP 09 neuvěřitelných 16,7 % hlasů, čímž se stala druhou nejsilnější pravicovou stranou. V těchto volbách získala ODS 20,2 % a ČSSD něco málo přes 22 %. Díky příznivému výsledku se Miroslav Kalousek nakonec stal ministrem financí ve vládě Petra Nečase.

V roce 2008 získal Miroslav Kalousek ocenění od mezinárodního časopisu Emerging Markets za „ministra financí roku pro oblast rozvíjejících se evropských ekonomik“. Tuto cenu obdržel i o tři roky později.

V roce 2015 se stal Kalousek předsedou TOP 09, a v této pozici setrval dva roky. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 předpokládala strana, že získá více než 10 %, což se bohužel nestalo a TOP 09 získala něco málo přes 5 %. I proto se náhradníkem za Kalouska stal Jiří Pospíšil.

O Miroslavu Kalouskovi jsme samozřejmě psali už několikrát, takže se nechceme opakovat. Místo toho si můžete přečíst například pár důvodů, proč je Kalousek nejlepším politikem v historii naší země.

Podobné články

Doporučujeme

Další články