fb pixel Vláda zavřela obchody a restaurace, dovážka bude fungovat i nadále – G.cz
Vyhledávání

Vláda zavřela obchody a restaurace, dovážka bude fungovat i nadále

Zdroj: public domain

Vláda od dnešní šesté hodiny ranní zavřela provoz restaurací a obchodů s vyjímkou prodejen potravin, drogerií, lékáren a čerpacích stanic. Okolní státy přijímají podobná opatření.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.3.2020, 08:49

Zavíráme krám!

Andrej Babiš na to šlape důkladně, vypadá to, že chce zastavit šíření co možná nejdříve. Vláda tedy vydala rozhodnutí, které vešlo v platnost od dnešní šesté hodiny ranní - zavírají se obchody a hospody. Pořád se budou dát koupit potraviny, léky, drogérie i čerpací stanice zůstávají otevřeny. Nařízení prozatím platí na deset dní.

Od včerejšího večera přibylo devět případů nákazy koronavirem, v současnosti je Česko na sto padesáti. Nová opatření mají pochopitelně zamezit rychlému šíření viru, právě proto přišel shutdown obchoďáků před víkendem - vláda moc dobře ví, co jsou Češi zač. Restaurace mohou vydávat jídlo "s sebou" případně dovážet, ale nesmí se v lokálech vysedávat.

Rohlík, Košík, Dámejídlo, všechny tyhle služby by měly dál fungovat, ale politici apelují na lidi, kteří mají podezření na nákazu, ať nepřichází do kontaktu s doručovatelem.

Vládní kritici tvrdí, že situace v České republice může být horší, než se na první pohled zdá, protože jsme silně pozadu s testováním na virus, proto zatím nízká čísla. I z toho důvodu možná vláda tak moc dupe do karanténních opatření.

Funguje to?

Jestli všechna tato opatření zaberou uvidíme zhruba za dva týdny. Všichni experti se totiž nyní shodují, že počet nakažených v Česku ještě několik dní poroste. Je to způsobeno hlavně tím, že virus se u nakaženého projevuje po dvou až šesti dnech, u některých případů to trva dokonce dnů dvanáct. Takže pokud po týdnu po dvou nebudou naskakovat hromadně další případy, víme, že vládní opatření zafungovala. Obecně ale víme, že karanténa funguje. Alespoň v pevninské Číně epidemie polevuje a Čína teď vysílá pomoc Evropě.

Babiš nicméně upozornil, že nehodlá uzavírat konkrétní oblasti jako to dělá třeba Rakousko. Pokud se situace zhorší, je ale připraven uvalit karanténu na celé Česko. Znovu na dnešní tiskovce upozornil, že se lidé nemají bát o potraviny, že potraviny budou a že máme táhnout za jeden provaz.

To je opakující se motiv, na kterém se shoduje většina expertů. O šíři a závažnosti epidemi v Česku rozhodneme my, každý z nás svým chováním. Jak řekl včera Daniel Stach: “Ne vláda, ne karanténa, ne doktoři… my.” Takže zatněme zuby, neshlukujme se, jezme vitamíny, vydržme a nezapomeňme si mít ruce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články