fb pixel Vláda zavírá okresy, obchody a školky. My budeme doufat, že včas – G.cz
Vyhledávání

Vláda zavírá okresy, obchody a školky. My budeme doufat, že včas

Zdroj: Profimedia.cz

Lockdown, baby! Tak by se dal shrnout včerejší brífink po jednání vlády. Vláda sahá po drastických opatřeních, protože epidemická situace v zemi je naprosto kritická. Problém je, že protiepidemická opatření mají brzdnou dráhu dvou až tří týdnů.

Jan Studnička
Jan Studnička 26.2.2021, 08:54

Protiepidemická opatření

Situace v zemi je naprosto zoufalá. Máme přes patnáct set hospitalizovaných, téměř dvacet tisíc mrtvých. Šíří se nám tady jihoafrická verze koronaviru, která je jednak nebezpečnější a jednak nakažlivější, jednak má delší inkubační dobu a navíc je odolnější vůči lékům na covid a očkování. V kritickém stavu končí čím dál tím mladší lidé, dvacátníci a třicátníci se stávají pravidlem.

Vláda se tedy rozhodla, že sáhne po tvrdém lockdownu, drastických protiepidemických opatřeních, jež mají na tři týdny významně snížit mobilitu populace. Na včerejším brífinku po jednání vlády to oznámil premiér Andrej Babiš. Mezi opatřeními přibyde zákaz pohybu mezi okresy, uzavření všech obchodů, kromě těch nezbytně nutných k přežití. Zavírat se budou i mateřské školky a dětské skupiny, kromě těch, kde jsou děti pracovníků zdravotnictví.

Velkou součástí nových opatření má být i testování na pracovišti, které bude zčásti hradit vláda. Konkrétně by se měly proplácet čtyři testy na pracovníka měsíčně a mělo by jít o testy, k jejichž použití není potřeba zdravotníka.

Jo a dvě roušky už nebudou stačit v obchodech a MHD. Buď respirátor, nebo domů.

Nouzový stav

Problém se zavedením opatření je následující: pandemický zákon je nepodporuje, což znamená, že Andrej Babiš bude muset od opozice získat podporu k prodloužení nouzového stavu. S tím, jak je situace zoufalá, to nevypadá úplně nereálně. Část opozice však říká, že by se měl minimálně vyhlásit nový nouzový stav, protože ten současný na žádost hejtmanů není podporován zákonem.

Proti je pochopitelně SPD, protože je to banda idiotů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články