fb pixel Jihoafrická mutace potvrzena v Česku, Francie přislíbila sto tisíc dávek – G.cz
Vyhledávání

Jihoafrická mutace potvrzena v Česku, Francie přislíbila sto tisíc dávek

Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco se v Česku potvrdila jihoafrická mutace koronaviru, pravděpodobně zavlečená dovolenkáři ze Zanzibaru, Francie nám slíbila pomoc v podobě sta tisíc vakcín. Jsme oficiálně rozvojová země.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.2.2021, 16:17

Vítejte doma, výletníci

Naše země stále rychleji klouže po ledovce Babišovy neschopnosti do propasti eufemisticky nazvané „italský scénář“ a většina z nás může jenom tak maximálně bezmocně přihlížet. Dalším hřebíčkem do našich plic je potvrzení takzvané jihoafrické mutace v Česku.

Mohu potvrdit, že sekvenací byla skutečně takzvaná jihoafrická mutace u jednoho vzorku potvrzena,“ uvedla pro ČTK mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Mutace se objevila u nemocných minimálně v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji. Nejpravděpodobnější teorií je, že ji sem přitáhl někdo, kdo byl na dovče v Zanzibaru.

Tyhle nejrůznější mutace kmenu viru jsou pojmenovány podle místa pravděpodobného vzniku. Ta jihoafrická je zhruba o padesát procent nakažlivější než čínská originální verze a zatím se rozlezla do třiceti zemí. Problém s ní měli například v Rakousku, konkrétně v Tyrolsku.

Pomoc z civilizace

„Pozitivnější“ zprávou je, že nám Francie přislíbila k 15. březnu dalších sto tisíc vakcín jako pomoc rozvojové zemi. Babiš požádal evropské země o pomoc prostřednictvím institucí Evropské unie. Zatím jsme dostali milodar pěti tisíc dávek Moderny od Izraele, který sice není součástí EU, ale vystupuje na Eurovizi, takže se to nejspíš počítá.

Doposud jsme dostali 797.460 vakcín, v tomto týdnu v úterý večer 93.000 od Pfizeru, dnes 80.400 od Moderny a AstraZeneca. Astra nám krátila dodávky o 20.000,“ řekl premiér. Zatím bylo naočkováno něco přes půl milionu lidí. To taky znamená, že pomalu pokrýváme starší část populace a to, co plní nemocnice, jsou mladší ročníky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články