fb pixel Virózy, pušky na novináře a pádlování na východ: Před sedmi lety jsme si zvolili Miloše Zemana... poprvé – G.cz
Vyhledávání

Virózy, pušky na novináře a pádlování na východ: Před sedmi lety jsme si zvolili Miloše Zemana... poprvé

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes je to sedm let, co jsme se dozvěděli, že Miloš Zeman bude vládnout tomuhle bordelu, kterému říkáme republika. Řekli byste si: “No co? Jeho blbost.” Ale Miloš nám i sobě nasekal za těch sedm let tolik průšvihů, že bychom o nich mohli napsat nejenom knihu, ale celou knižní sérii. A nebo ty nejlepší prostě nacpeme sem do článku.

Jan Studnička
Jan Studnička 26.1.2020, 13:37

"Jsem já prezident?"

Kontroverze kolem Miloše začínala už před volbami, protože nebylo úplně jasné, jakou dohodu má s těma Rusákama od Lukoilu, kteří mu evidentně platili velkou část kampaně. Dokonce tak velkou část kampaně, že mu volební spot natočil FIlip Renč. No a když potom Zemanovi ty ruský peníze a Renčův spot vyhrály volby, usekl si další ostudu. Aligátora! Pamatujete aligátora? Jak si spousta z nás tenkrát myslelo, že tohle je to nejhorší, co se může stát? Naivky jsme byli.

No a pak už to jelo. Nejdřív přišel na přetřes prezidentův domnělý alkoholismus. Respektive prezidentův alkoholismus. Ten vyplaval na povrch hned takhle ze začátku například právě aligátorem, potom tím dramatickým pádem na Kavkách, pak HODNĚ u korunovačních klenotů. Mimochodem kolem korunovačních klenotů přibyl na Hrad všemi oblíbený mluvčí bývalý redaktor Halo novin a člověk, kterého vyhodili i z ČSSD, Jiří Ovčáček. Ten byl stran prezidentova alkoholismu tenkrát v DVTV, kde na otázku “Pije prezident alkohol?” odpověděl Veselovskému rafinovanou kličkou: “To je zajímavá otázka a vy ano?”

Na východ!

Co se po volbách ukázalo jako obava oprávněná, byly prezidentovy vazby na Rusko. A na východ obecně. Miloš Zeman totiž s podivnou nákloností tíhne k velkým totalitním režimům. Miloš Zeman rád lítá do Moskvy za Vladimirem Putinem, Putin ho rád zve na svoje ostrovní konference plné diktátorů a Miloš to doma vykazuje jako jeden velký úspěch. Podobně je to ostatně i s tou Čínou, kterou tady Zeman ve velkém vítal ve svém prvním volebním obodbí. BISka už tenkrát málem proskočila stropem, když se zjistilo, kolik lidí tady napovel zavře svou asijskou restauraci a jde s mávátky k silnici.

Zeman sám se vydal do Číny několikrát, jednou tam vyměnil krtečka za zakázky pro Kellnera a pak tvrdil, že bychom se od nich mohli učit stabilizaci společnosti. Což některé lidi rozladilo natolik, že potom musel prezident na Českém rozhlase dropnout kundu do živého vysílání, aby se na stabilizaci zapomnělo. A mimochodem řekl slovo “kunda”, zatímco obhajoval ruskou cenzuru a Putinovy totalitní praktiky.

A když nepřijde Zeman totalitními režimy, přijdou totalitní režimy za ním. Tak třeba prezidentův poradce pro Čínské záležitosti Jie Ťien-ming působil po prezidentově boku docela dlouho a když se u něj doma zjistilo, že má na svědomí nějaké to protistátní jednání, tak zmizel. Zeman k tomu řekl jen: “Byl jsem informován, že není ve vazbě. Takže je určitě na svobodě.” Možná, že na svobodě znamená i “Jeho orgány jsou už v pěti dalších lidech.”

Ruskou spojku zase představuje šéf prezidentovy kanceláře Vratislav Mynář. Ten nejenom, že sosal Ruské peníze na všechno, co bylo potřeba, ale teď navíc sosá hradní peníze pro sebe. Podezřelé zakázky, pochybný vliv na prezidenta… jo a za těch sedm let Mynář pořád nemá tu prověrku. Zeman je také častým hostem na ruské ambasádě, kde se jeho láska k totalitním režimům propojuje s alkoholismem a opisujeme kruh.

100 + 1

Jinak Zeman udělal strašně moc špatných věcí, které jdou tak nějak mimo jeho hlavní proudy, ale... často se zdá jako by se dlouho zamýšlel nad tím, co může udělat nejhoršího. A možná to dělá, protože není tajemstvím, jak každá kauza, která rozzuří kavárnu doběla, přibývají Zemanovi hlasy. Ale jako… nedat vyznamenání přeživšímu holocaust proto, že se setkal s lidskoprávním aktivistou? Neustále navrhovat do role ombudsmana někoho, kdo nevěří, že existuje diskriminace žen? Říct o někom neprávem, že obhajoval Hitlera… a potom ještě soudit na jeho vnučce prachy?!

Občas, pravda, kavárna přehání. A to jsou případy Zemanových vtipů. Které jsou možná nevkusné a na prezidentův post naprosto nevhodné, ale pořád jsou to jen vtipy. Zeman nechtěl zastřelit ani Bohuslava Sobotku ani nechtěl nikdy postřílet novináře. Občas je to jen hysterie. Ale většinou jsou Zemanovy excesy kopáním hořkého starce, který se chytil v ozubených kolech geopolitiky, protože mu už dávno chybí sebereflexe.

Škoda. Třeba to příště s tou přímou volbou dopadne lépe.

Podobné články

Doporučujeme

Další články