fb pixel Velký přehled primátorských kandidátů: kdo nahradí Krnáčovou? Ve hře je disidentské jméno i recyklovaní dinosauři – G.cz
Vyhledávání

Velký přehled primátorských kandidátů: kdo nahradí Krnáčovou? Ve hře je disidentské jméno i recyklovaní dinosauři

ODS sází na Bohuslava Svobodu. + DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Někteří jsou čerství jako z pece právě vytažené koblihy, jiné by už ani toulavý pes nežral. Pár jich znáte dobře, několik málo, o dalších víte, ale raději byste nevěděli. České politické strany už mají jasno v tom, koho v podzimních komunálních volbách vyšlou do boje o křeslo primátora. Přinášíme vám tedy souhrnný přehled všech hlavních kandidátů k vystřídání Adriany Krnáčové.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.6.2018, 08:00

1. TOP 09 - Jiří Pospíšil a Hana Marvanová

Když se stal Jiří Pospíšil šéfem TOP 09 (a k naší nelibosti tak nahradil Miroslava Kalouska), bylo tak trochu jasné, že v podzimních komunálkách povede pražskou kandidátku, na níž TOPka spojila síly se STAN. Tyto strany mají zřejmě k dispozici stroj času, protože druhým lídrem vedle Pospíšila bude Hana Marvanová, právnička a devadesátková politická vykopávka.

2. ODS - Bohuslav Svoboda

Další stranou, která se rozhodla recyklovat již jednou použité, je ODS. Ta si do čela kandidátky postaví Bohuslava Svobodu, muže, který už jednou primátorem byl a nutno říct, že oproti jiným to na tomto postu nezkonil až tak úplně moc. Tedy až na kauzu Opencard. Doufáme, že mu někdo poradí, aby si tentokrát sundal toho hrozného motýlka.

3. Pirátská strana - Zdeněk Hřib

Piráti si v primárkách jako své želízko v ohni zvolili lékaře Zdeňka Hřiba. Za nejdůležitější témata k řešení ve funkci primátora považuje drahé bydlení (kvitujeme, ale pochybujeme, že se s tím dá něco dělat) a dopravu, což je dost akutka.

4. ANO - Patrik Nacher

Kandidátem ANO, které vyhrálo i minulé volby v Praze, je Patrik Nacher. Mnoho toho o něm nevíme. Jen tolik, že dřív se voleb účastnil jako ten, kdo vymýšlel kampaně, v minulosti si ho najala třeba ODS nebo Unie svobody. Dlouhodobě bojuje proti absurdním bankovním poplatkům, přčemž se mu některé z nich podařilo zrušit, je poslancem a píše knihy.

5. KSČM - Marta Semelová

Komunisté byli první, kdo ohlásil, koho by rád viděl v pozici primátora. Strana jako svou zástupkyni vybrala Martu Semelovou (takže ještě jednou ne, Semelová nebude kandidovat za Piráty, jak jsme s nadsázkou psali zde). Milovnice Stalina a vykonstruovaných procesů z 50. let by si podle nás měla ušetřit zklamání a zabalit to rovnou, ale tak... Máme demokracii, no.

6. KDU-ČSL - Jan Wolf

Za Lidovce bude kandidovat současný radní pro kulturu Jan Wolf. A víc nevíme, co bychom k tomu dodali, což o Wolfovi vlastně vypovídá docela dost.

7. ČSSD - Jakub Landovský

Sociálním demokratům trvala volba lídra kandidátky docela dlouho, i když ještě před ní několik členů strany naznačovalo, že by jím mohl být právě Jakub Landovský, též zvaný Lanďák (skoro jako Mažňák). Syn disidenta Pavla Landovského může sympatie získat právě díky slavnému jménu a rodinné historii. Je odborníkem na obranu, s komunální politikou zatím moc zkušeností nemám. My říkáme jen tolik, že se nám fakt ulevilo, že za ČSSD nebude kandidovat Petr Dolínek, i o něm se totiž spekulovalo.

8. Strana zelených - Ondřej Mirovský

Petra Kolínská nebo Petr Štěpánek - o těchto politicích se v kuloárech v souvislosti s kandidátem na primátora za Zelené mluvilo hodně, nakonec to ale bude místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, kdo se post pokusí získat.

9. Praha sobě - Jan Čižinský

Starosta (a tak trochu hrdina) Prahy 7 Jan Čižinský je hlavní tváří hnutí Praha sobě, které chce do voleb také vyslat svého kandidáta, tedy právě zmíněného politika. Pro kandidaturu mu momentálně chybí 26 tisíc podpisů, má na to čas do konce července.

A tady 5 nejčastěji porušovaných slibů našich politiků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články