Tak tohle je nový Kalousek: předsedou TOP 09 se stal politický turista Jiří Pospíšil

Nositel pochodně s cedulkou "odkaz Medy Mládkové", doktor práv, politický turista, europoslanec, ne Kalousek. Nového předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila lze označit všemi těmito tituly. Ve volbě získal 147 ze 177 odevzdaných hlasů, jeho zástupkyní se stala Markéta Pekarová Adamová.

Král je mrtev, ať žije král!

Jiří Pospíšil patří mezi ty inteligentnější české politiky. Vzděláním právník začínal na scéně už v roce 1994, kdy mu bylo pouhých 19 let a vstoupil do ODA. O čtyři roky později neúspěšně kandidoval do plzeňského zastupitelstva a za další čtyři stranu opustil, aby přesedlal na ODS. Tam byl o něco úspěšnější, v obou vládách Mirka Topolánka zastával post ministra spravedlnosti.

Ještě v lednu 2014 se chtěl stát místopředsedou ODS. V nominačním proslovu se mimo jiné vymezil proti TOP 09 i jejímu nejvýraznějšímu představiteli Miroslavu Kalouskovi. Volba ale nedopadla v jeho prospěch, nakonec zvítězil Jan Zahradil, což pro Pospíšila a modré ptáky znamenalo rozchod. O pár týdnů později Pospíšil po 16 letech ODS opustil a oznámil spolupráci právě s TOPkou a STAN, což mu otevřelo dveře do Evropského parlamentu, kandidoval za ně jako nestraník.

Plácat se na výsluní bez politické příslušnosti mu vydrželo až do letošních voleb. I když v průběhu let několikrát mluvil o tom, že už do žádné strany vstupovat nebude, v říjnu 2017 se stal právoplatným členem TOP 09. Na dotazy ze strany médií, zda tak učinil, aby se mohl stát nástupcem po volebním debaklu z vedení strany odstupujícího Kalouska, odpovídal, že se "nechce nikam cpát", chce sbírat zkušenosti, rozmlouvat s kolegy a že na tuto funkci nepomýšlí.

Jenže Pospíšil míní, spolustraníci mění, a tak nováčkovi předsednická nominace přeci jen přistála na stole. Je to něco, co se neodmítá, a tak se už na začátku listopadu začalo poměrně jasně vybarvovat, kdo po Babišově nepříteli č. 1 převezme otěže. Jak moc půjde distingovaný intelektuál Pospíšil v Kalouskových šlépějích, je otázka, jisté je ale to, že s ním nebude tolik srandy.

A tady čtěte, proč milovat Miroslava Kalouska.


Komentáře