fb pixel
Vyhledávání

Velké výročí chce celoroční párty! 3 akce na oslavu 100 let Československa, co už teď neminout

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

28. říjen je naším nejvýznamnějších svátkem a letos budí mnohem větší ohlas než kdy jindy. Však také slavíme 100 let naší republiky! 28. října roku 1918 vzniklo Československo, což byl klíčový moment pro český národ. A proto není divu, že oslavy probíhají v průběhu celého roku...

Václav Roman
Václav Roman 19.9.2018, 16:06

Vznik samostatného Československa

Však ono to nebylo jen tak samo sebou, to, že máme samostatný stát, i když dnes už s pozměněnými hranicemi i názvem. Je to výsledek usilovného boje příslušníků předchozích generací. Reálné kontury začala mít myšlenka samostatného československého státu až během první světové války, předtím jsme byli součástí Rakouska-Uherska.

Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Edvard Beneš – to jsou tři nejzásadnější osobnosti, které se významnou měrou podíleli na vzniku Československa. Výsledkem nejen jejich snahy byl první zákon, který vydal ustanovený Národní výbor večer 28. října. Byl to zákon o zřízení samostatného státu československého.

V tento den jsou na Pražském hradě udělována státní vyznamenání a je provázen celou řadou dalších akcí. Letos však tento svátek rezonuje mnohem více než obvykle. Sto let, to je jednou za, no, sto let! A tak se letos oslavy protáhly téměř na celý rok. A slaví se nejenom v Praze, ale doslova v každém koutě našízemě.

Tradiční každoročně konané městské oslavy se ve většině obcí oděly do prvorepublikového hávu a na nejednu z nich dojel na koni či vlakem „tatíček“ Masaryk, aby připomněl, že boj za demokracii nikdy nekončí, nebo něco v podobném duchu. Atmosféru mají takové události skutečně výimečnou, očemž se můžete přesvědčit v galerii...

Velké množství jich je ještě před námi. Těm se počínaje tímto článkem budeme postupně věnovat. Dnes se podíváme na první tři, co byste neměli minout...

1. Opera Libuše

Začneme operou Libuše, která si sice svou premiéru na prknech Národního divadla odbyla už o minulém víkendu, ale další reprízy na sebe nedají dlouho čekat, dočkáme se například 28. září a 27. října. A proč se uvádí zrovna Libuše, když je tu i třeba Prodaná nevěsta či Rusalka, což jsou pro mnohé kusy kvalitnější? Bedřich Smetana určil Libuši k uvádění při slavnostních příležitostech, které se týkají české společnosti. Představitelé Národního uvádějí: „Sté výročí založení Československé republiky je pochopitelně zásadním momentem i pro samotné Národní divadlo a uvedení nové inscenace Libuše samozřejmým příspěvkem Národního divadla k tomuto jubileu.“

2. Založeno 1918

Slaví také Pražský hrad, tradiční sídlo našich panovníků, kde je možné navštívit výstavu nazvanou Založeno 1918. Jde o projekt rozdělený do pěti výstav, který probíhá už od 1. ledna a bude trvat až do konce října tohoto roku. Aktuálně je možné vidět už jen čtvrtou a pátou část výstavy, ostatní skončily. V Jízdárně Pražského hradu probíhá výstava s názvem Doteky státnosti, kde je možné vidět unikátní exponáty a archiválie včetně ukázek státních vyznamenání. Pátá výstava nese jméno Stráž na Hradě pražském a v té se představí Hradní stráž. Tu je možné vidět v Tereziánském křídle.

3. Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava

Ke 100. výročí založení společného státu připravily výstavu také Národní muzeum a Slovenské národné múzeum. Unikátní výstava, na níž je možné spatřit originály Mnichovské dohody, Pittsburské dohody, československých ratifikací smluv z Versailles a dalších významných dokumentů, probíhá aktuálně na Bratislavském hradě, v Praze pak bude slavnostně zahájena právě 28. října 2018. Bude to skutečně jedinečná událost. Do historické budovy Národního muzea, kde se výstava bude konat, se totiž veřejnost kvůli rekonstrukci nepodívala už od roku 2011.

A zde se můžete podívat na 10 zajímavostí o Prezidentu Osvoboditeli.

Poznámka: Autor článku se v rámci několika akcí do tatíčka Masaryka sm převtělil, takže byste na něj rozhodně měli dát!

Podobné články

Doporučujeme

Další články