Podle listopadového průzkumu agentury STEM/Mark si 34 % ze zhruba 1000 dotázaných Čechů myslí, že být vegetariánem je zdravé. Omyl, říká aktuální studie Institutu sociální medicíny a epidemiologie při Univerzitě ve Štýrském Hradci.
Vedoucí studie Univ. Ass. Mag. Nathalie Burkertová hledala odpověď na otázku, jak skladba stravy ovlivňuje zdraví a kvalitu života. Dospěla mimo jiné k tomu překvapivému závěru, že se vegetariáni cítí méně zdraví a zároveň projevují menší připravenost o své zdraví preventivně pečovat, než je tomu u lidí konzumujících pestrou stravu.
Kvůli tomu, že se cítí hůř, vegetariáni podle studie vyhledávají častěji lékaře a mají tedy horší kvalitu života než jedinci upřednostňující vyváženou pestrou stravu.
Výzkumníci vyhodnotili informace od celkem 1320 lidí. Data získaná od skupiny 330 dotazovaných vegetariánů porovnali s údaji zjištěnými u tří dalších skupin stejné velikosti. Tyto porovnávací skupiny zahrnovaly lidi upřednostňující středomořskou stravu – jedna s větším podílem ovoce a zeleniny, druhá s „uměřeným“ podílem masa a třetí s vysokým podílem masa.
U vegetariánů výzkumníci zjistili nižší hodnotu BMI (indikátoru podílu tuku) a také nižší konzumaci alkoholu než u zbývajících tří skupin. Vegetariáni ovšem udávali subjektivně horší zdravotní stav a častěji než ostatní respondenti jmenovali omezení vyplývající ze zdravotních problémů.
Další zajímavé zjištění se týká přístupu ke zdraví. „Vegetariáni sice chodí častěji k doktorovi než ostatní, jen málokdy tak ale činí kvůli preventivním prohlídkám nebo očkování, ale spíše kvůli zdravotním potížím,“ upřesňuje Nathalie Burkertová. Vegetariáni také podle zjištění výzkumníků častěji než ostatní trpí alergiemi, mají rakovinu nebo psychické poruchy jako úzkosti nebo deprese.
Autoři studie z toho vyvozují, že vegetariáni mají horší kvalitu života i horší sociální vazby než lidé, kteří se živí pestrou stravou. Čechů se tento problém naštěstí nijak výrazně netýká – podle agentury STEM/Mark se v Česku hlásí k vegetariánství méně než dvě procenta populace.
Jakkoli o úzké souvislosti mezi stravou a kvalitou života autoři nemají pochyb, o původní příčině strádání vegetariánů se jen dohadují. „Zda se vegetariáni cítí špatně, resp. mají horší kvalitu života kvůli svým stravovacím návykům, či zda k těmto návykům dospěli v důsledku svého zdravotního stavu, z výsledků studie nevyplývá,“ dodává Nathalie Burkertová.
A tady najdete návod, jak vytrolit nedůsledné vegany.