fb pixel Když Eric Clapton opustil Yardbirds a spustil domino rocknrollové kytarové dokonalosti: V kapele ho vystřídal Jeff Beck a Jimmy Page – G.cz
Vyhledávání

Když Eric Clapton opustil Yardbirds a spustil domino rocknrollové kytarové dokonalosti: V kapele ho vystřídal Jeff Beck a Jimmy Page

Zdroj: Stoned59 - originally posted to Flickr as Eric "slowhand" Clapton, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6243828

Psal se 13. březen roku 1965 když britský bluesový kytarista Eric Clapton opustil skupinu Yardbirds. Odchod jednoho muže z jedné kapely v polovině 60. let by sám o sobě mohl být jen historickou poznámkou pod čarou. Význam tohoto odchodu však zvyšuje následná série událostí, kterou ve světě britského blues rocku Clapton rozpoutal.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.3.2024, 09:57

Konec v Yardbirds

Když Clapton odešel z Yardbirds, udělal víc než jen to, že změnil směr své vlastní kariéry. Spustil totiž také dominový řetězec událostí, díky nimž skrz kapelu Yardbirds neprošel jen jeden, ale rovnou dva další kytaroví velikáni.

Místo Erica Claptona totiž postupně zaplnil Jeff Beck a Jimmy Page. Nelze pochybovat o tom, že tito tři kytaroví prostřednictvím různých skupin, které později založili, ovlivnili, připojili se k nim a odešli z nich, utvářeli rock and roll déle než následující dekádu.

Blues

Ericu Claptonovi bylo pouhých 18 let, když se v roce 1963 připojil k Yardbirds, těsně poté, co skupina vystřídala začínající Rolling Stones jako domácí kapela v londýnském klubu Crawdaddy. Stejně jako mnoho anglických hudebníků jeho generace se Clapton zajímal především o americký blues a byl v rámci něj dostatečným „puristou“, aby opustil kapelu, když se se svým hitem "For Your Love" z počátku roku 1965 odklonila od blues k experimentálnímu popu.

Clapton však kapele doporučil jako náhradu svého přítele Jimmyho Page, tehdy již velice technicky úspěšného hudebníka, Page však odmítl.

Jeff Back a Jimmy Page

To vedlo Yardbirds k přijetí Jeffa Becka, který se stal hlavním kytaristou skupiny v jejím nejúspěšnějším a nejvlivnějším období. Když pak v roce 1966 odešel další z původních členů Yardbirds, Page nakonec souhlasil s tím, že se ke skupině připojí, a na krátkou dobu se spojil s Beckem do kytarového dua, než Beck ještě téhož roku kapelu opustil.

Jimmy Page se tak stal posledním „vedoucím“ kytaristou skupiny Yardbirds, která se v roce 1968 v podstatě rozpadla. Poté založil rockovou skupinu Led Zeppelin. Ačkoliv tedy Yardbirds fungovali pouze mezi léty 1963 až 1968, svým způsobem položili základy vývoje rocknrollu v následující dekádě, ať už prostřednictvím tvorby Erica Claptona či Jeffa Becka, nebo skrze Led Zeppelin, jejichž revoluční rocknrollový zvuk Jimmy Page svým kytarovým umem utvářel.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články