fb pixel Vědci potvrdili, že sledovat roztomilá zvířátka je zdravé, a tak přinášíme výběr skvělých zpráv ze světa fauny – G.cz
Vyhledávání

Vědci potvrdili, že sledovat roztomilá zvířátka je zdravé, a tak přinášíme výběr skvělých zpráv ze světa fauny

Zdroj: G.cz

Dobré zprávy! Britští vědci nám konečně potvrdili, že sledování roztomilých videí se zvířátky je pro nás všechny vhodné zvlášť v období stresu. A jsou to britští vědci, takže to musí být pravda. Videa zvířátek si musíte najít sami, my vám ale přinášíme výběr pozitivních zvířecích zpráv.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.10.2020, 15:47

Štěňátko pro lepší náladu

Nejdřív tedy ti britští vědci. My víme, co si říkáte. „To jsou mi novinky, po tom, co se dívám na něco hezkýho, je mi hezky, to je zas objev!“ Jenže vědci k tomu nyní mají data. Takže není daleko doba, kdy se budete moct po zpackané prezentaci zavřít na záchodě a koukat na štěňátka oficiálně!

Studie byla sponzorována agenturou West Australia Tourism a provedená univerzitou v Leedsu. Vědecký tým dal dohromady půlhodinový videosestřih všech možných roztomilých zvířátek. Byla tam nějaká ta koťátka, štěňátka, gorilí miminka a klokani quokka,“ vysvětlovala profesorka Andrea Utley BBC, „však víte, klasika.“ Pokud nevíte, co jsou quokka klokani, tak si je vygooglete, protože bývají popisovaní jako „nejšťastnější zvířata na planetě“. Mají totiž nonstop charakteristický úsměv. No a tenhle třicet minut dlouhý sestřih byl puštěn vybraným subjektům.

Subjektů bylo celkem patnáct, jedenáct studentů a čtyři zaměstnanci univerzity. Používali se hlavně studenti medicíny a především během zkouškového období, protože profesorka Utley chtěla co nejlépe měřitelný level stresu a úzkostí. Ukázalo se, že půlhoďka sledování zvířátek a známky úzkosti šly dolů o více než třetinu, frekvence tepu se zklidnila o sedm procent a tlak klesl z 136/88 na 115/71.

Sloni a delfíni

A dobré zprávy se objevují napříč živočišnou říší. Francouzské ministerstvo životního prostředí například prohlásilo, že v následujících letech se postupně bude zakazovat užívání divokých zvířat v potulných cirkusech. Navíc se s okamžitou platností zakázalo mořským světům a parkům další množení nebo nabírání delfínů a kosatek.

Francouzská vláda vyčleňuje osm milionů eur na pomoc zaměstnancům z cirkusů a vodních parků, aby se přechod na humánnější atrakce zvládl bez problémů. Zákaz se nebude týkat zoologických zahrad a podobných institucí. Kožešinové farmy se taky budou rušit.

Na Floridě vláda pochopitelně nezasáhne, takže si musí lidé pomoci sami. Filantropové Mark a Kimbra Walterovi staví právě v tuto chvíli rozsáhlý areál, kde budou moci koncem roku přijmout až třicet slonů, kteří právě dosluhují v cirkusu Bringling Bros. a Barnum & Bailey Circus.

Nakonec dodáme, že se do oblasti kolem Hongkongu vrátil vzácný delfín indočínský, takzvaný hongkongský růžový delfín. Přisuzuje se to tomu, jak se v oblasti s podruhé vyhlášenou karanténou pozastavil průmysl. I tak jsou ale odborníci překvapeni tím, jak rychle se zvíře vrátilo do místních vod.

Hned je ten den veselejší, no ne?

Podobné články

Doporučujeme

Další články